Üst Sıralarda Yer Almak İçin İçerik Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır - 3.7 out of 5 based on 3 votes

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Üst Sıralarda Yer Almak İçin İçerik Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır

Arama motoru sonuçları her website ve blog sahibi için büyük önem arz etmektedir. Arama yapan kişiler bilindiği üzere genel olarak ilk 3 sıradaki sonuçlara giriş yapmaktadır. Hatta bir aram sonucunda en fazla ziyaretçiyi alan sonuç ilk sırada çıkan website’dir. Bu durum reklam gelirlerine direkt olarak etki etmekte ve arttırmaktadır.

Reklam gelirlerinin arama sonuçlarındaki sıralamalara göre artış göstermesi büyük bir rekabeti de beraberinde getirmektedir. En büyük arama motoru Google’da arama sonuçlarının belirlenmesi adına 200’den fazla kriter yer almaktadır. Bu kriterler arasında belli başlı etkenler sıralamalara daha fazla etki etmektedir. En fazla etki eden kriterlerden birisi de içeriklerin uzunluğu ve kalitesidir. Okuyucuya değer katan ve fayda sağlayan, benzersiz ve kaynak niteliğindeki içerikler üst sıralarda yer almada büyük bir avantaj yakalıyorlar. Ayrıca içeriğin kalitesi kadar uzun olması da yine Google algoritması tarafından ‘değerli’ olarak ayrılmasına ve üst sıralarda yer almasına sebep oluyor. Bu nedenle yapılan araştırma ve analizler uzun içeriklerin daha üst sayfalarda ve sıralarda yer aldıklarını da gözler önüne seriyor.

İçerik Uzunluğu Neden Önemli?

Esasen içerik, bir website veya blog’un üst sıralara çıkmasını doğrudan etkilemektedir. Zaten herhangi bir arama yaptığınızda ilk sayfada üst sıralarda yer alan içeriklerin kelime sayılarının uzun olduğunu görürsünüz. Bunun sebebi konunun diğer içeriklere göre daha detaylı anlatılma çabasıdır.

Bir makalenin üst sıralarda yer alması için ‘benzersiz’ olması gerekiyor. Bu benzersizden kasıt ise daha önce içerik ürettiğiniz konu hakkında üretilen içeriklerden daha iyi ve daha detaylı bir içerik üretmenizdir. Yani siz faiz ile ilgili bir içerik üretecekseniz ve ilk sırada çıkan içerikten daha sade ve yalın bir makale yazıyorsanız üst sıralarda yer almanız oldukça zor olacaktır. Bunun yerine ilk sırada çıkan içeriği incelemeli, kaç kelime olduğunu hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını analiz etmelisiniz. Rakibin kullanmadığı anahtar kelimeleri tespit ederek bunları kendi içeriğinizde kullanmalı ve daha üst sıralara çıkmayı hedeflemelisiniz.

Üst Sıralarda Yer Almak İçin İçerik Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

SEO kurallarına uygun ve kaliteli bir içeriğin üst sıralarda yer alması için ayrıca okuyucuyu sürükleyen kaliteli bir anlatım diline de sahip olması gerekir. Yani sadece belli başlı kurallara uyarak belli oranda anahtar kelime kullanarak üst sıralarda çıkmanız oldukça zordur.

Genel olarak webmaster’lar 300-400 kelimelik içeriklerin yeterli olduğunu savunarak bu tarz içeriklere yönelmektedirler. Hâlbuki yapılan araştırma ve analizler üst sıralarda yer alan içeriklerin genel olarak minimum 1000-1200 kelime olduklarını gösteriyor. Çok üst düzey bir haber sitesinde yer alan 250 kelimelik bir içeriğin ilk sırada yer aldığını görseniz de bunu temel alarak hareket etmemelisiniz. Zira bazı üst düzey sitelerde yayınlanan yazılar domain otoritesi ve websitenin popülerliği sayesinde üstlerde yer alabilmektedir.

Aynı seviyede yeni açılan iki website olduğunu düşünün. İkisinde de aynı anda ekonomi nedir şeklinde bir içerik yayınlansın. Kelime sayısı daha çok olan ve daha fazla ilgili onu ile anahtar kelime kullanan website daha üst sırada çıkacaktır. Bu nedenle içeriği hem kaliteli hem de detaylı yazılmış olması onu üst sıralara taşıyacak önemli etkenler arasındadır.

İlk sayfada ve üst sıralarda çıkmayı hedefleyen website sahiplerinin minimum 1000 kelime uzunluğunda içerik üretmeleri gerekir. Yapılan araştırmalar uzun ve kaliteli içeriklerin ‘kaynak’ olarak kabul edildiklerini ve daha fazla paylaşıldıklarını gözler önüne sermiştir. Bu durum da haliyle içeriğin daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. İçerik uzunluğu arama motorlarında üst sıralarda çıkmanız adına size önemli bir fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla içeriklerinizin kısa olmamasına özen göstermeli ve detaylı – kaliteli içerikler üreterek üst sıralara çıkmaya çalışmalısınız.

TOP