Site Açılış Hızının Google Sıralamalarına Etkisi - 4.4 out of 5 based on 5 votes

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Site Açılış Hızının Google Sıralamalarına Etkisi

Site Açılış Hızının Google Sıralamalarına Etkisi

Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak her website ve blog sahibi için önemlidir. İlk sırada yer alan siteler ziyaretçilerin büyük çoğunluğunu elde ediyor. Bu da arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için büyük bir rekabetin yaşanmasına neden olmaktadır. Yani arama sonuçlarında birinci sırada çıkan website ve bloglar hem popülerlik anlamında hem de gelir alanında oldukça büyük işler başarmaktadır. Ziyaretçi sayısı ne kadar artarsa reklam gelirleri de doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu da Google sıralamalarının ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteren önemli bir kriterdir.

Arama sonuçları, Google botları tarafından ve her yıl yenilenen bir algoritma tarafından belirlenmektedir. Arama sonuçlarına doğrudan ve dolaylı olarak etki eden yaklaşık 200 kriter bulunmaktadır. Site açılış hızı da bu 200 kriter arasında yer almaktadır ve arama sonuçlarını doğrudan etkilemektedir.

Site Açılış Hızı Nedir?

Google algoritmasında site açılış hızı oldukça büyük önem arz ediyor. Zira ziyaretçi bir arama sonucuna tıkladığında sayfanın geç açılması olumsuz bir deneyime neden olacaktır. Arama yapan kişilere en iyi ve en hızlı sonucun ulaştırılması amacıyla, arama sonucuna en uygun ve en hızlı olan sonuç üstlerde listelenir.

Webmaster’lar üst sıralarda çıkma amacıyla site açılış hızına büyük önem vermektedirler. Bir arama sonucuna tıklandıktan sonra sayfanın tamamen açılma süresi oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bunu ölçmek için en ideal servis ise yine Google’ın ‘PageSpeed Insights’ servisidir. PageSpeed Insights bir puanlama sistemidir ve website’lerin hem masaüstü hem de mobil açılış hızlarını ölçebilmektedir. En doğru sonucu açacağınız bu sistem site açılış hızınızın ne kadar olduğunu göstermektedir. Site açılış hızınız masaüstünde 70 ve üzeri, mobilde ise 60 ve üzeri olmalıdır. Bu şartlar sağlanıyorsa yeterli site hızına sahip olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Ancak daha düşük skorlar elde ediliyorsa mutlaka website veya blog’unuzu optimize etmeli ve açılış süresini daha da düşürmelisiniz.

Site Açılış Hızı Neden Önemli?

Site açılış hızının Google sıralamalarına etkisi oldukça fazladır. Her ne kadar iyi bir tasarıma ve kaliteli içeriklere sahip olsanız da üst sıralarda yer almanız imkânsıza yakındır. Website açılış zamanınız 4-5 saniye ise mutlaka düşürmek için optimizasyon çalışması yapmalısınız. Eğer üst sıralarda yer almak ve daha fazla ziyaretçi elde etmek istiyorsanız ideal site açılış zamanı 1-1,5 saniyedir. Eğer bir websitesi 1,5 saniye veya daha kısa sürede açılıyorsa tüm dünyadaki website ve blogların yaklaşık %70’inden daha hızlı kabul edilmektedir. Bu nedenle site açılış hızı önemsenmesi gereken temel sıralama kriterleri arasında yer almaktadır.

Site Açılış Hızı Nasıl Arttırılır?

  • Öncelikle web sitenizin açılış hızı öğrenmek için PINGODOM analizi ile test ediniz. PONGODOM ANALİZİ
  • Web sitenizin tasarımına desteklenen CSS ve JS dosyaların az olmasına hatta CSS ve Javascript kodları tek dosya içinde
  • Yerleştirildiğinde web sitenizin açılış hızı 5 saniye altında düşecektir.
  • Website açılış hızının yüksek olması için kaliteli bir hosting firma seçmeniz gerekir veya kendi sunucu da kiralayabilirseniz.

Çözüm: Yer sağlayıcısı (hosting) hızı testi uygulayın: BITCATCHA HOSTING ANALİZİ

  • Kullandığınız temanın SEO uyumlu ve hızlı olmasına dikkat edin. Tema da site açılış hızını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle eğer yeni bir site kuracaksanız mutlaka kaliteli ve hızlı bir tema kullanmalısınız.
  • Wordpress veya joomla gibi CMS kullanırsanız mümkün oldu kadar az eklentileri kullanılmalı ve eklentilerin sürümleri güncel tutulmalı.
  • Website ve blog’da kullanılan yüksek boyutlu görseller de site açılış hızını doğrudan etkilemektedir. 35-40 KB’dan daha büyük boyutta görsel kullanmamanız site açılış hızı açısından daha iyi olacaktır. 1-2 MB’lık kaliteli ve büyük görseller kullandığınızda her bir görsel eklemeniz site hızınızı daha da düşürmeniz anlamına gelecektir. Gereksiz büyüklükte görsel materyaller kullanmamanız website açılış hızınıza katkı sağlayacaktır.

Çözüm: Web sitenizin görselleri kalitesi bozmadan Kilo Bayt değeri azaltmak istiyorsanız JPEG mini programı ücretsiz olarak indirin ve bu program yardımıyla görsel dosyaların boyutları minimüm seviyeyi indirebilirseniz. JPEG Mini İndir

 


 İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Yüksek Lisans - Dijital Pazarlama Analist 

TOP