Kurumsal Bir Web Sitede Olması Gereken 10 Faktör

 

Kurumsal bir Web sitesi kurmak ve kurulan bu web sitesini arama motorlarının ilk sayfasına getirmek hem zor,  hem emek ister.

Binlerce rakibin arasından arama motor, arama motor aramalarında başarılı olabilmesi için ilk olarak web sitemizin arama motorlarının kriterlerine göre uygun olması gerekir.  Arama motorların aradığı özellikleri yerine getirerek olabildiğince kusursuz bir web sitesi tasarlayarak, kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

Web sitenizin kusursuz olması için, aşağıda açıklamaya çalıştığımız şu  on faktörü başarılı bir şekilde uygulamanız yeterli olacaktır. .

01- Hosting:

Web Sitenizin barındırıldığı sunucusu (web hosting) bulunduğunuz veya hizmet verdiğiniz ülkede olmalı

Google; Akıllı Arama Motorları Optimizasyonu sunucunuzun, web sitenizin hedef kitlesiyle aynı ülkede bulunmasından olumlu etkilenir. Eğer web sitenizde yer alan ürün veya hizmetleriniz, Türkiye’ye hitap ediyorsa, mutlaka web sitenizi barındırdığınız sunucunun da Türkiye’de olması gerekmektedir.

Arama motorlarında ulaşmak istediğiniz kitlenin girdilerinde listelenebilmek için, hosting tarafında da gerekli optimizasyonun yapılmış olması gerekir. Türkiye’de lokasyonlu hizmet veren sağlayıcılar, örneğin Google Türkiye üzerinden yapılan aramalarda her zaman avantaj elde eder.

Web sunucusunun hangi ülkede olduğunu nasıl anlayabiliriz?

who is bilgileri

Who is bilgileri

 

02- Organik İçerik:

 

Sitenin görselliği kadar içerikleri de önemlidir.

Mükemmel bir tasarım yaparak ilk bakışta sitede kullanıcıyı tutabilirsiniz. Ancak kullanıcının içeriklerdeki yetersizliği anlaması, maksimum 5 dakika sürer. Eğer ki siz, içeriklerinizi iyi bir şekilde doldurmazsanız, yine kullanıcıların sitenizde zaman geçirmesini sağlayamazsınız. İçeriklerinizin doyuruculuğu dışında, devamlılığı da önemlidir. Yani, 1 hafta boyunca işlem görmemiş bir site aktifliğini sağlayamaz. Sitenize devamlı olarak içerik yüklemelisiniz.

Arama motorlarında var olmanın önemli noktalarında birisi:

-       web sitenizin içinde bulunan tüm yazılar ve resimlerin başka bir web site ile aynı olmaması.

-       Arama motorları en büyük besin kaynağı organik içeriktir. organik içerik taşıyan har zaman arama motorlarında avantajlıdır.

-       Web siteniz için içerik yazarken. yaznın %100 organik olup olmadığını kontrol etmeniz için o yazıyı mutlaka "Plagiarism Test" inden geçirmelisiniz.

-        

 

Organik Yazı Testi (Plagiarism Testi) Nasıl Yapılır?

plagiarism testi

Web sitenizde medya (video) veya menaryo grafikleri kullanın

Arama motorlarının en çok önem verdiği noktalarından birisi, ziyaretçilerin web sitenizden hemen çıkma oranıdır. Yani web sitenize gelen ziyaretçilerin bu sitede uzun süre tutulmasının sağlanması başarılmalıdır.

Örnek: Ben Bilgisayar tamiri ile ilgili bir yazı ararken, karşımda iki opsiyonla karşılaştım.

Birincisi sadece bol bol yazı ile anlatan makale ve İkinicisi de video ile anlatılan çözüm görsel videosu. Sizce hangi opsiyonu seçmem gerekir? Tabi ki ikincisi, çünkü bana görsel olarak çözümü anlatılan video işimizi daha da kolaylaştırdı. 

03- Görsellik

Sitede ilk izlenim çok önemlidir.

Bazı sitelere girer ve anında çıkarız. Site belki tam da aradığımızdır. ama görüntüsü bizi hiç de tatmin etmemiştir. O nedenle de bizler o sitede aradığımıza ulaşamayacağımızı düşünürüz. Herşeyden önce bir web sitesinin görsel olarak sitede gezinmek isteyen ziyaretçiyi tatmin eden, özenli bir tasarıma sahip olmalı.

Yani; sitenin işlevinin olduğuna, ilk bakışta kullanıcılar ikna edilebilmelidirler.

Bunların dışında siteniz için seçeceğiniz renkler de önemlidir.

Ana rengi kırmızı, mor gibi çok canlı olan siteler göz alıcı olur, ancak kullanıcı çekmez.

Renklerinizin içeriği ön plana çıkarmalıdır. Yani; açık renkler kullanmalı, karmaşadan uzak durmalısınız. Ayrıca reklâmlar, sitelerin ekmek kapısıdır, bu doğru bir tez olmasına rağmen şöyle de bir durum vardır ki o da çok büyük boyuttaki reklâmlar kullanıcıları rahatsız etmektedir. İşte bu önemsizmiş gibi görünen ayrıntıya dikkat edilmelidir. Çünkü para kazanacağım derken, sitenizi ziyaret edenleri sitenizden kaçırmamalısınız.

04- Sitenin Kullanılabirliği

Sitenizin kullanılabilirliği en önemli faktörler arasındadır.

Çünkü; bir ya da iki deneme sonrasında sitenizi hâlâ kullanamıyorsa bilin ki ziyaretçi pes etmiş demektir. O zaman da “Başka site mi yok” diyerek sizin sitenizi terk edecektir.

Bu nedenle, sitenizin kolay kullanılabilir, görselliği çekici ve sade, beklentileri karşılayabilecek şekilde  olmasına özen gösteriniz.

05 -Hız

Web sitenizin hızı çok önemlidir.

Kendinizden pay biçin. Bir site açılmadığında, hemen vazgeçip. bir alt sırasındakini tıklamıyor musunuz?

Tüm bu konuda tüm kullanıcılar birbirlerinin aynıdır ve her birisi de geç açılan siteden çabuk vazgeçerler.

Bu nedenle sitenin hızına da önem vermelisiniz.

Web sitenizin hız testi için aşağıdaki linki kullanabilirseniz:

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

 

06- Mobil Uyumluluk

Çağın gereği, sitenizin mobil uyumlu olması şarttır.

Bilgisayar ve tabletlerin yanı sıra, mobil internet de son dönemlerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Hatta en çok kullanılan tür ‘mobil’ diyebiliriz.

Sevgili okur, eğer siteniz mobil uyumlu değilse, birçok kullanıcıyı kaybetmenize sebep olacaktır. Lütfen bunu da aklınızdan çıkarmayınız.

07- İletişim

İletişim bilgileri gerçeklik açısından oldukça önemlidir.

Sade bir mail adresi, bir telefon numarası ile inandırıcılığı ve profesyonelliğinizi kanıtlamanız ne yazık ki mümkün değil. İletişim sayfasında mutlaka, konumunuzu belirten bir google haritası yer almalıdır.

08- Sosyal Medya Entegrasyon

Yine çağın gereği diyebileceğimiz bir olmazsa olmaz daha vardır ki o da ‘SOSYAL MEDYA’dır. .

Çağımız teknoloji çağıdır. Yani internet çağı. Sosyal medya ise internetin olmazsa olmazıdır.

Sosyal medyanın her kesim tarafından kullanıldığı düşünülürse, aktif sosyal medya hesapları edinilmeli ve bunun da aktif tutulmasına özen gösterilmelidir.

Google dahi, bu şartı koşmaktadır.

09- Domain Süresi

Evet, tüm bunların içinde en önemlisi domain. yani web adresinizin süresidir.

Domain bitiş süresi ne kadar uzun olursa, Google gözünde o kadar ileriyi düşünen ve geleceğe yatırım yapan bir site olduğu kanısına varılır. Dolayısıyla sitelerin 3 - 5 yıl gibi bir süre kayıt edilmiş olması seo açısından olumlu sonuç vermektedir

10- SEO Ayarları (Arama motor optimizasyon ayarları)

Google seo'ya önem vermektedir. . Sitenizin üst sıralara taşınabilmesi ve google ilk sayfasında yer alabilmesi için seo en önemli etkenlerden biri, hatta en önemlisidir diyebiliriz. Elbette de bunda da takdir sizindir.  Ancak tavsiyemiz seo ayarlarına Google gibi sizin de önem vermenizdir.


 

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Uzmanı


 SEO ve Sosyal Medya Güncel Konular Takip için 

 

TOP