Google Sıralamalarında en önemli 10 kriter - 3.8 out of 5 based on 6 votes

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Google Sıralamalarında en önemli 10 kriter

Google Sıralamalarında en önemli 10 kriter

Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak, birçok firma, marka ve webmaster için oldukça önemlidir. Günümüzde tüm dünyada en fazla kullanılan arama motoru olan Google’da aramalarda 1.sırada listelenmek büyük bir maddi kazanç sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Markalar, firma ve işletmeler, website ve bloglar Google sıralamalarında ne kadar üstlerde yer alırsa o kadar fazla ziyaretçi almaktadır.

Google sıralamaları, arama yapan kişilere en iyi sonucu sunmak amacı ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle arama sonuçları yaklaşık 200 kriter üzerinden değerlendirilerek yapılıyor. Tüm bu kriterler ise Google algoritmaları ile daha da geliştirilmekte ve gün geçtikçe güncellenmektedir.

200 Google sıralama kriterinin tamamını yerine getirmeniz imkânsızdır. Bu nedenle bu kriterler arasında en önemlilerini belirlemeli ve yerine getirmeye özen göstermelisiniz. İşte Google sıralamalarında en önemli 10 kriter:

1) Domain ve Hosting Seçimi

Belirleyeceğiniz alan adı markanızı veya sizi temsil edeceğinden dolayı oldukça önemlidir. Kısa ve akılda kalıcı domain’ler oldukça değerli olsa arama sonuçlarında üstlerde yer almak istediğiniz anahtar kelimenin alan adı içerisinde geçmesi oldukça önemlidir. Bu şartı sağlayan website ve bloglar ilgili anahtar kelimelerin aranması durumunda üst sıralarda çıkmak adına daha avantajlı olmaktadır. Bu nedenle hangi kelimelerde üst sıralarda yer almayı hedefliyorsanız bu kelimelerden en azından birisinin alan adı içerisinde yer alması üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

Hosting (Barındırma Alanı) de yine bulunduğunuz ülkenin lokasyonunda bulunmalı – hizmet vermelidir. Bu website veya blog’ların daha hızlı bir şekilde açılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca hosting firmasının sunucuları, sunmuş olduğu hizmet kalitesi ve hızı da site açılış hızı faktörüne doğrudan etki etmektedir. Hızlı açılan websiteler, yavaş açılan sitelere oranla daha üst sıralarda yer almaktadırlar. Bu nedenle hosting seçimi yaparken hızına dikkat etmelisiniz. Domain yaşı da sıralamalara etki eden önemli bir faktördür. Mümkünse “yaşlı” ve anahtar kelimeleriniz içeren alan adlarını tercih edin.

2) SSL Sertifikası

SSL sertifikası website ve blog’ların güvenilir olduğuna dair bir imzadır. Güvenilirlik ise Google sıralamalarında oldukça etkilidir. Normalde alan adları http:// şeklinde başlarken SSL sertifikasına sahip olan websiteleri https:// biçiminde başlamaktadır. Tarayıcının sol üst köşesindeki yeşil renkli bir güvenlik bar’ı yer alması, websitenin Google botları tarafından güvenlik sertifikasına sahip ve güvenilir olduğunun anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. TrustSafe, Comodo ve Rapid gibi SSL sertifikası sağlayan firmalar website ve bloglar için en fazla tercih edilen ürünler arasında ye almaktadır.

Ek ücret ödemeniz gerekse de SSL sertifikasına sahip olan bir website, SSL sertifikası olmayan site ve bloglara göre arama motoru sonuçlarında daha avantajlıdır. Google sıralamalarında en önemli faktörler arasında yer alana SSL sertifikası, uzun vadeli projelerde mutlaka kullanılmalıdır.

3) Backlinkler

Backlink sayısı ve kalitesi Google sıralamalarında en önemli faktörler arasında yer almaya devam etmektedir. Kendi kategoriniz ve yayın yaptığınız konularda içerik üreten, kaliteli, ziyaretçi sayısı fazla olan popüler website ve bloglardan backlink alabilirseniz, arama sonuçlarında daha süt sıralara çıkabilirsiniz.

Para ile link satılması, tanıtım yazıları ve link çıkışları manipülasyona neden olsa da hala arama sonuçlarını belirleyen etkili kriterler arasında yer almaktadır. Eğer kaliteli ve otoriter website ve bloglardan link alabilirseniz kısa vadede olmasa da uzun vadede Google sıralamalarında yükseleceğiniz bir gerçektir.

Backlink alırken aşırı derecede çalışma yapmamaya ve deyim yerindeyse her önünüze gelen platformdan link almamaya, seçici olmaya özen göstermelisiniz.

4) Tasarım – Tema

Seçilen tema ve tasarım, kod – içerik oranı, site içi SEO ve site açılış hızı da sıralamalara etki eden önemli kriterler arasında yer almaktadır. Website ve blogların sade, kullanıcıyı yormayan ve hızlı bir temaya sahip olması, Google sıralamalarında üstlerde yer almalarına yardımcı olacaktır.

Projenize uygun, hızlı ve kullanışlı tema tercihi sizi bir sıralamalarda bir adım öne taşıyabilecek önemli bir etkendir. Mobil uyumluluk da tasarımda ayrıca önem verilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

5) Gizlilik Politikası

Çok fazla önemsenmese de gizlilik politikası sayfası Google’ın önem verdiği bir kriterdir. Bu sayfanın website ve bloglarda yer alması o proje sahibinin işini ne kadar ciddiye aldığını belirten bir kriter olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle mutlaka Google sıralamalarında üstlerde yer almak istiyorsanız websitenizde gizlilik politikası, iletişim, hakkımızda ve buna benzer sizi profesyonelleştiren sayfaların olmasına özen göstermelisiniz.

6) Anahtar Kelimeler

İçeriklerde yer alan anahtar kelimelerin oranı ve bağlantılı anahtar kelimeler de yine sıralama sonuçlarında etkin rol oynamaktadır. Anahtar kelime oranı yaklaşık olarak %1,.5-%2 civarında olmalıdır. Çok fazla anahtar kelime kullanmanız içeriğin spam olarak algılanmasına ve cezalandırılmanıza neden olabilir.

Odaklandığınız ve Google sıralamalarında üstlerde yer almak istediğiniz kelimelerin dışında yan anahtarları ve kelimeleri de kullanmalısınız. Böylece farklı kelime kombinasyonları ile yapılan aramalarda da yine üst sıralarda yer alabilirsiniz.

7) Ziyaretçi Hareketleri

Google sıralamalarını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de ziyaretçilerin websitede geçirdiği süredir. Üst sıralarda yer alan sayfalarda ziyaretçi hemen çıkma oranı oldukça düşüktür. Bu durum içeriğin kaliteli ve faydalı olduğunu gözler önüne sermektedir.

Ziyaretçilerin sayfada kalma süresi, oturum başına ne kadar sayfa dolaştıkları sıralamaları etkileyen önemli bir kriterdir. Bu nedenle sayfa oturum süresi uzun olan websiteleri daha üst sıralarda yer almaktadır.

8) Özgünlük

Kopya içeriklerin kullanılması websitelerinin sıralamalarda en altlarda yer almasına hatta arama sonuçlarından tamamen çıkarılmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle özgün içerik üretmeli, websitenizde yer alan görsel ve diğer materyallerin de yine özgün olmasına özen göstermelisiniz.

9) İçerik Uzunluğu ve Kalitesi

Özgün ve kaliteli içerikler daha üst sıralarda yer almaktadır. Yapılan araştırmalar 2000 kelime ve üzeri içeriklerin, kaliteli olmak ve anahtar kelime kullanılmak kaydı ile daha üst sıralarda yer aldığını göstermektedir.

Uzun içeriklerde anahtar kelime daha fazla ve çeşitli bir biçimde kullanılırken, ziyaretçiler de daha uzun süre websitede kalabilmektedir. Detaylı, kaliteli, okuyucuya fayda sağlayan ve doğru anahtar kelimeler içeren içerikler üretebilirseniz üst sıralarda yer almamanız imkânsıza yakındır.

10) Ziyaretçi Sayısı

Ziyaretçi sayısı da yine Google sıralamalarında en önemli kriterler arasında yer alıyor. Her gün 10.000’lerce kişi tarafından ziyaret edilen haber sitelerinde yer alan çoğu içeriğin üst sıralarda, en azından ilk sayfalarda çıktığını görebilirsiniz. Ziyaretçi sayısı fazla olan popüler ve otoriter websiteleri arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaktadır.

Bu kriterleri ne kadar fazla yerine getirmek için çalışırsanız o oranda üst sıralarda kendinize yer bulabilirsiniz. Google sıralamalarında bilinen en önemli kriterler dışında sürekli Google algoritma güncelleme haberlerini de takip ederek sıralamaların neye göre yapıldığını iyi analiz etmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

 


 İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Yüksek Lisans - Dijital Pazarlama Analist 

TOP