Google RankBrain Nedir? - 3.5 out of 5 based on 2 votes

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Google RankBrain Nedir

Öncelikle Algoritma Nedir? Bu sorun hakkında size bilgi verelim

Dünyamızı algoritmalar şekillendiriyor. Biz mi onları yönetiyoruz, yoksa onlar mı bizi yönetiyor diye soracak olursak, bizim onları yönetmemiz gerekir. Çünkü algoritma bir sonuç değildir. Sonucun kendisine giden bir yöntemdir. Sade ve hızlı olarak giden bir düşünce sistemidir. Google’ da her gün milyarlarca kelime aranıyor. Bulunan sonuçları Google tamamen kafasına göre buluyor. Çünkü Google’ ın kafasında da bir algoritma var. Bu nedenle hızlı olmak onlar için çok önemli.

Gerçek hayatı olabildiğince küçük parçalara ayırıyorlar. Sonrasında gözlemlediği yöntemlerle tekrar bir araya getiriyorlar. Bir araya getirirken de bir modelleme seçeneği oluşturuyorlar. Bunların bütününe algoritma denir. Rank Brain de bu algoritmanın bir parçasıdır. Günlük hayatlarımızın her bir parçası da algoritmadan meydana gelmektedir. Otobüs duraklarında beklediğimiz, otobüsün ya da metronun gelme dakikaları bir algoritma sonucu hesaplanır. Telefonun yüz tanıma seçenekleri de algoritmanın bir başka örneğidir. Google, face, twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya bunu hayatının merkezinde tutup sürekli yeni güncellemeler ile daha mükemmele ulaşmaya çalışmaktadır.

Google RankBrain Algoritması

Dünyada çözüme giden yolda hız ile çalışan Google, yeni bir algoritma geliştirdi. Bunu adı da Rank Brain. Bu algoritma makine öğrenim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Kişilerin arama motorlarında yapmış olduğu arama kayıtlarını daha verimli ve kesin sonuç seçeneğiyle çözümlemeye çalışan bir sistemdir. Bir nevi konuşamayan ve robotik olguyla karşımıza çıkmayan yapay zeka olarak adlandırılabilir. Bu sayede bilgisayarın ve arama motorunun insan gibi düşünüp, onun davranışlarını taklit edebilmesini oluşturur. Arama motoru RankBrain sistemi sayesinde aratılan sorulara mantıklı cevaplar bulur. Doğru yönlendirmeler yapar.

Bunu yaparken de kelimenin içeriğine bakmaz. O kelimeye bağlı sayfaların renklendirme metoduna bakar. O kelime ile ilişkilendirilmiş renklendirmeleri bir arada toplar. Aynı zamanda bir sayfaya ne kadar link gelmiş başka bir sayfaya ne kadar link gönderilmiş bunları inceleyerek, bu ilişkileri sunuyor. Buna göre her sayfaya kendi içinde bir renk veriyor. Rengi üstte olan sayfaları en üst sırada çıkarıyor. Bunu yaparken de aynı zamanda günümüzdeki bilgiler ile geleceğe göndermeler yapıyor.

Google RankBrain Hakkında

Arama motoru klasik algoritma işlemlerini yaparken Rank Brain bu algoritmalara yapay zeka yükleyerek ve sürekli olarak güncelleyerek sistemi bir insana çevirebilme kapasitesindedir. Her geçen dönemde aranılan sorulara daha kapsamlı ve mükemmel özellikte cevaplar vererek tıpkı karşımızda bir insan varmış olgusu yaratmaya çalışıyor. Algoritma sıralamalarında Google RankBrain ilk üçe girebilecek bir kapasiteye sahip. Bu da onun daha önce karşılaşmadığı sorulara bile cevap vermesinden kaynaklıdır. Bu sistem zaman içerisinde oluşturulacağı için hata yapma şansını da ortadan kaldırmaktadır. Kendi kendini geliştiren Google’ a ait özellikte ilk algoritma olma avantajını da elinde tutuyor. Bu kapsamda rakibi de olmayacağı için mükemmeliyetçi yapısını uzun süre koruyacağa benziyor.

 Google RankBrain en iyi anlatan video

TOP