Google Phantom Güncellemesi

Öncelikle googel kalite politikaların hakkında bilgi verelim. Google veritabanı bünyesi içinde yer alan web sitelerin sayısı gittikçe artırmaktadır ve bu web sitelerin sayısı 40 milyon üstü olup google örümcekler tarafından ayda bir taranmaktadır. Taramadan geçen web siteleri google cache (geçici bellek) içinde yerleştirir. 40 Milyon web sitelerin bir sunucuda barındırmak için ciddi bir yatırım donanım ve yatırım gerekir. Bu durumda google içerik kopyalı web siteleri, ziyaretçilere çok tatmin etmeyen ve zararlı içerik içeren web siteleri ayıklar ve arama sonuçlarında yerleştirir.

Google kalite politika politika mekanizma nasıl işler?

Google mühendisleri tarafında geliştirilen Google panda, Google penguen ve Google Korsan gibi algoritma sistemleri google örümceklerin web sitelerin taramaları tamamlandıktan sonra gerekli bilgiler alır ve web sitelerin kalite puanlara göre web sitelere arama sonuçlarındaki sıralamaları karar verir.

Google Panthom Güncellemesi Nedir?

Panthom adı verilen Google kalite algoritması yeni bir algoritma sayılmaz. diğer algoritmaları gibi google kalite politikaların içinde değişikliği yaptıkça bu uygulamada günceller.
Sıralama yapılırsa en üste Google Panthom (google kalite algoritması ) sonra Google panda, google penguen gibi algoritmaları kendi işlemleri gerçekleştirir.
Tablo
Google Kalite Algoritması nasıl bir web site beğenir?
Biraz önce yazdığım gibi google veritabanında 40 milyon üstü web site yer almaktadır ve bu kadar kalabalık içinde google web site siteyi nasıl kaliteli olduğunuz anlar.

01- Web sitenizden hemen çıkma oranı.
Farz edelim ki birisi google da "Bebek ayakkabı" diye arama yaptı ve ilk olarak 2. sırada yer alan web siteyi tıkladı ve açılan web sayfada 15 saniyeden fazla bekleyip başka ürünleri da inceledi. 5-10 dakika site içinden dolaştıktan sonra tekrar google da aynı (bebek ayakkabı) kelimesiyle arama yaptı ve bu sefer ilk sırada yer alan web siteyi tıkladı ve 3 saniye sonra web siteden çıktı.
Eğer benzer senaryo farklı ziyaretçileri tarafında bir kaç kere tekrarlanırsa o zaman google Kalite politika sistemi 2. sıradaki web siteyi daha kaliteli bir site olduğunu anlayarak sıralamada değişikliği yaparak 2. sırada duran web siteyi 1. sırada yer verir.

02- Kaliteli Mobil Sitesi
İlk olarak web sitenizin duyarlı web site olmasına dikkat edelim. Artık mobil versiyon olmayan web siteleri google tarafında çok sıcak bakılmamaktadır.

Kaliteli bir mobil web sitenin kriterleri

  • web sitenin mobil cihazlarında hızlı açılması
  • IOS ve Android yazılımlarıyla uyumlu olması
  • Web sitenin yazı puntosu mobile cihazlarından kolay okunmalı. Örnek. Punto boyutu minimum 14 kullanılması ve Times New Roman gibi inci yazılar kullanmamasına dikkat.

03- Ziyaretçi Odaklı Web Site İçeriği

Web sitenizin içeriği ziyaretçilere göre tasarlayın. web sitenizden aktarmak istediğiniz bilgi eğer çok teknik ise, çok fazla yazı yazarak anlatmak yerine Resmi anlatımı veya Video çekerek anlatmayı tercih edebilirseniz. Bu politika size sadakatli ziyaretçi kazandıracaktır, web sitenizde fazla durmayı ve dolaşmayı sağlayacaktır, hatta tekrara ziyaret etmeyi teşvik edecektir.

 


İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Uzmanı


 SEO ve Sosyal Medya Güncel Konular Takip için 

 

 

TOP