Google Penguin 4.0 Güncellemesi

Google Penguin 4.0 Videosu

      23 Eylül 2016 tarihli Google'ın yeni getirdiği Penguin 4.0 güncellemesi hakkında sizlerle bazı kısa notlar paylaşmak istiyorum. Öncelikle sizlere Google'ın algoritması olan Penguin hakkında biraz bilgi vermek isterim.

Google Penguin Nedir?

      Google Penguin, basit bir şekilde anlatmak gerekirse Google'da çalışan mühendisler tarafından oluşturulmuş bir yazılımdır. Web sayfanızdaki backlink (dışarıdan gelen bağlantılar) kalitesini kontrol ederek sitenizin Google sıralamasında hangi konuma sahip olacağını belirlenmesinde önemli bir rolü olan algoritmadır.

Penguin 4.0 Güncellemesi Nedir?

      Bu sene en çok dikkat çeken şeylerden biride 4.0 güncellemesi ile birlikte gelen "canlı" ibaresi oldu. Peki aklımıza gelen ilk soru ne oldu? "Google Penguin daha önce çıkan versiyonlar canlı değil miydi?" Bunun hakkında da biraz bilgi vermek istiyorum sizlere.

      Penguin 3.0 Ekim 2014 tarihinde piyasaya çıkmıştı. 3.0 içerisinde bir kriter listesi bulunmaktaydı. Bu listenin içerisinde sizin sayfanızda bulunması gereken veya bulunmaması gereken kurallar vardı. Web sayfanızdaki bütün bilgiler Google'ın data centerda (Depolama merkezi gibi düşünebilirsiniz.) yer almaktadır. Google örümcekleri sizin web sitenizi belli aralıklarla ziyaret edip sitenizdeki bazı bilgileri taramaktadır. Taradığı verileri data centerda bulunan sizin dosyanızın içerisine kayıt etmektedir. Penguin nerede devreye giriyor diye merak ediyorsanız tam olarak şimdi bunu cevaplayacağız. Bu veriler içerisinde Penguin algoritmasının ihtiyaç duyduğu bilgiler Penguin'e iletilir. Penguin ise gelen bu bilgilerin kendi algoritması içerisinde bulunan kriterlere uygun olup olmadığını kontrol ediyordu. Bu kontrol sonrasında ise web sitenizin backlink kalitesi için bir sıralama öneriliyordu. Örnek vermek gerekirse, Penguin yaptığı inceleme sonucunda sizin link satın aldığınızı tespit etti veya gelen linklerin kalitesiz olduğu sonucuna vardı. Bu durumda sizin 5. sırada bulunan arama sonuçlarınızı 30. sıraya gerilemesine karar veriyor. Eski sistem yani Penguin 3.0 versiyonu bu şekilde işliyordu.

      Yeni gelen güncelleme ile sistem biraz değişti. Daha önce bahsetmiş olduğum bu listeler, kurallar veya kriterler artık dinamik hale geldi. Daha önceki sürümlerde bu listeler, kriterler veya kurallar 2 senede bir yenileniyordu. Yeni gelen 4.0 güncellemesi ile bu sistem artık dinamik olarak işleyiş gerçekleştirilecektir. Yani Google Penguin arkasında çalışan mühendisler bugün yeni bir kural çıkardıklarında yarın yapılan taramalarda o kural geçerli olacaktır.

Penguin 4.0 ile Gelen Avantajlar ve Dezavantajlar Nedir?

    Avantajlar

  • Black Hat-Siyah Şapkalı (Hileci) SEO cuların yavaş yavaş ortadan kalkması,
  • Haksız rekabetin önüne geçilmiş olması,

Gelen güncellemede aslına bakarsanız korkulacak hiç birşey yok eğer bizler gibi hilesiz bir SEO yapıyorsanız. Bu gibi durumlarda White Hat-Beyaz Şapkalı SEO yapan firmaların önü açılmış oluyor. Yeni gelecek olan kurallar ile hile yapanların tespiti durumunda bu kişi otomatik olarak arkada sayfalara düşecekler bizlerde hakkımız olan üst sıralara çıkmayı başaracağız.

     Dezavantajları

  • SEO biraz daha zor hale gelecektir,
  • Sık sık sitemizde bulunan backlinkleri kontrol etmemiz gerekecektir,

Yeni gelen Penguin 4.0 güncellemesi ile artık daha sıkı çalışmamız gerekecek. Çünkü daha önceki versiyonlarda gelen yenilikler uzun süre zarfı içerisinde değiştiği için web sitemizde bulunan backlinkleri iki ayda bir kere kontrol ederdik. Şimdi ise sürekli olarak kontrol etmemiz gerekecektir. Not olarak eklemek istediğim bu konu hakkında bir şey var. Maalesef piyasadaki bazı kötü niyetli insanlar sizin web sitenize, size zarar verecek backlinkler satın alabilir artık bunları 2 günde bir süre içerisinde daha çok kontrol etme zamanı.

Backlink (Dışarıdan Gelen Bağlantıları) Nasıl Kontrol Edebilirim?

      Web sitenizde bulunan backlinkleri kontrol etmenin en iyi yolu Google'ın bize sunmuş olduğu Web Master Console aracıdır. Bu araç sayesinde web sitenizdeki tüm linkleri kontrol edebilirsiniz. Bazı insanların yada firmaların birden fazla web sitesi olabilir, hepsini de el ile kontrol edebilecek kadar gün içerisinde vakti olmayabilir. Bu tarz durumlarda benim tavsiye edebileceğim şey Ahrefs veya Moz gibi ücret karşılığında web sitenizin analizini yapan profesyonel destektir. Bu analizler sitenizi Google gibi otomatik olarak taramaktadır. Bunun sonucunda şüpheli bir durumla karşılaşıldığında size uyarı verip o hatayı düzeltmenize yardımcı oluyorlar.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

      Bizler backlink satın almanızı hiç bir zaman tavsiye etmiyoruz. Eğer mutlaka almak istiyorum diyorsanız da bunları doğal yoldan yapmanızı tavsiye ederiz. Çok iyi bir haber sitesinde veya blog sitesinden link almanız gerekliyse o firmanın yetkilisi ile görüşerek sitede yayınlanabilecek bir içerik hazırlayıp o içerik içerisinde anahtar kelime bazlı değilde "Bu tarz haberler için web sitemizi ziyaret edin" şeklinde linkler ile daha doğal linkler alabilirsiniz. Bu şekilde link satın almak yerine doğal ve az linklerle sabırlı olup bir yerlere gelmek için doğru hamleler yapmalıyız. Gelen Penguin 4.0 güncellemesi de bu link satın alımlarının ve anahtar kelime bazlı link ticareti ile günde 1000 tane link alıp belirli sıralarda yer kaplayan hilecilerin sonunu getirmek için tasarlanmıştır.

 

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Uzmanı


 SEO ve Sosyal Medya Güncel Konular Takip için 

İçerik Editörü: Berkay Altın

TOP