Google Panda 4.2 Güncellemesi

2011 yılından bu yana, Google Panda' nın temel görevi web site içeriklerinin kaliteli olup olmadığını ve diğer web site içerikleri ile benzerliği yani kopya içerikleri kontrol etmesidir. Bu kontrolün yanı sıra kullanıcıları aranılan kelimenin karşılığında en doğru bilgiye ulaştırmaktır.

Google Panda' nın nasıl işlediğini anlayabilmemiz için Google Panda gibi düşünmemiz yeterli olacaktır. Bu konuyu biraz daha kolay bir örnek ile açıklamaya çalışalım.

Google'a neden soruyoruz? veya Google'ı neden tercih ediyoruz?

Aklımıza bir soru geldiği zaman ilk Google'a yazıp cevabını ararız ve bunu yaparken istediğimiz şey Google'ın bize en kısa zamanda en doğru bilgiyi vermesi yönündedir. Aslında istediğimiz aradığımız sorunun cevabını ilk sayfada bulabilmektir. Çünkü zaman hepimiz için çok değerlidir. İşte Google'ın web sitenizden istediği tam olarak bu! Web sitenizde yer alan bilgi doğru ve etkileyici olmalı. Google sadece bu iş için 2011 yılında Panda adlı bir algoritma geliştirdi ve milyonlarca web sitenin kalite kontrolünden sorumlu olarak Panda'yı görevlendirdi.

 

Peki Panda 4.2 bizden ne istiyor bilen var mı!?

 

Panda 4.2 Bakım Listesi

 

Tarama hataları

İlk önce web sitenizin Google Web Yöneticisi Araçlarında kayıtlı olması gerekir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra web sitenizin tarama hatalarını test ediniz.

Tarama hataları

robots.txt Test Aracı

Web sitenizin hosting (root klasör) ana klasörü içinde bulunan robots.txt dosyayı muhakkak test edilmelisiniz. Eğer Google Örümcek'i robots.txt tarafından web siteniz taranırken engel oluyorsa, bu hata muhakkak düzeltilmelidir.

robots.txt Test Aracı

Mobil Kullanılabilirlik

Google Panda 4.2 web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığınız muhakkak kontrol edecektir. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse, mobil cihazlarındaki arama sonuçlarında üst sıralara çıkamayacaktır.

mobil kullanılabilirlik

Aşağıdaki linki tıklayarak web site mobil uyumluluk testini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Web Sitede İmla Hataları

Google Panda 4.2 nin en fazla hassasiyet gösterdiği nokta,  web sitenizde yer alan içeriklerin içinde imla hatalarının bulunmamasıdır.

Web Sitenizin İçerikleri Arasındaki Benzerlik Kontrolü  (Thin Content )

Web sitenizde yer alan blog veya içerik sayfalarının arasındaki benzer içerikleri test ederek kaldırmanız gerekebilir. Çünkü Google Panda 4.2 benzer içerikler barındıran web siteleri kalitesiz içerikli olarak algılar ve cezalandırabilir.

Bunu öğrenmenin kolay yolu Siteliner Testidir. Aşağıdaki linki tıklayarak içerik kopya testi uygulayın.

Kırık Linkler

Eğer web sitenizin içerisinde kırık linkler yer alıyorsa, bu web sitenizi tarayan Google Örümcek'ini yavaşlatır ve böylece google web sitenizi taramayı bırakır.


 

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Uzmanı


 SEO ve Sosyal Medya Güncel Konular Takip için 

{jcomments on}

TOP