mobil dostu arama algoritması nedir

Google mobil dostu arama algoritması milyonlarca web sitelere etkilemeye devam ediyor. Bu algoritma için önceden hazırlık yapmış olan web sitelerinin avantajlı olduğunuz söyleyebiliriz. Çünkü  web sitelerine mobile duyarlı (mobil dostu web sitesi) olarak çevirmemiş olan web siteleri arama sonuçlarında hızla düşüş yaşıyor ve tam tersine mobil dostu web siteleri ödüllendirerek üst sırayı yer almaya devam ediyor.

SEO Eğitimlerimizde en çok sorulan soru "mobil duyarlı olmayan web siteleri masaüstü bilgisayar aramalarında da gerileme yaşayacaklar mı".   Cevabı HAYIR?  SMX Munich basın toplantısında Google'da  Analist olan çalışan Zineb Ait bu soruyu hiç düşünmeden hayır olarak yanıtladı.

Web sitenizin altında bulunan tüm içerik sayfaları Google Mobil Dostu Arama Algoritmasına uyumlu olmalı

Web sitenizin altına bulunan tüm sayfaların mobil duyarlı olması gerektiğini unutmayın. Bazı durumlarda  algoritma web sitenizin tüm sayfalarından aynı yanıt uyumluluk sağlamakta sorun yaşaya biliyor.

Örnek. www.websiteniz.com/hakkimizda.html mobil duyarlı olup www. websiteniz.com/iletisim.html sayfası mobil duyarlı olmaya bilir.

Tüm Web Sitenin %100 mobil uyumlu olup olmadığını nasıl test edebiliriz.

Mobil cihazından  Site:website.com olarak arama yapınız. Çıkan sonuçların başında "Mobil uyumlu" mesajı görerek bunu kolayca tespit etmek mümkün

mobil uyumlu

Veya

Google tarafından geliştirilen Mobil Uyumluluk Testi için TIKLAYIN.

Mobil Uyumluluk Testi

Bu Algoritma neden Mobilegeddon olarak Adlandırıldı?

Armageddon (Kıyamet günü) kelimesinde esinlenerek mobil ile uyumlu olmayan web siteleri için artık mobil dünyasında sayılı günler kaldığını açıklıyor. 

SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı ve Eğitmeni 

 SEO Eğitmeni Nauman Zia Butt

Nauman Zia Butt (Hindistan Kökenli)
Doktora Öğrencisi 
Yeditepe Üniversitesinden E-Ticaret Master Bölümü bitirdi. 
Canadian School of Computer Sciences by: Ryerson University Lisansı Tamamladı
7 Sene Yeditepe Üniversitesinde Öğretim Görevli olarak çalıştı 
Arse Bilişim Kurucusu

Eğitmen Hakkında Bilgi için TIKLAYIN

TOP