Google index nedir? - 4.4 out of 5 based on 16 votes

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Google İndex Nasıl Çalışır ?

Google indexleme sistemini bu gün sizlere çok kolay bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

İnternet dünyasında 1 milyar civarında web site varken google kendi veri tabanında tamı tamına 30 trilyon web site barandırmaktadır. Peki neden geri kalan web siteler google'in bir parçası değil veya google neden bunları indexlemiyor? Bu sorunun cevabı çok basit. Google kendi kalite politikasına uygun olan web siteleri indexler ve kendi veritabanında onlara yer verir. Bir web sitenin Google veritabanında yer alabilmesi için google tarafından geliştirilen tüm kalite politikalarına uygun olması gerekir. Aslında bakılırsa bu iş çok kolay.  Yapılması gereken tek şey Google gibi düşünerek kendi web sitemizi kodlamak. Bu esnada sizlere bir soru soralım. 

google index nedir ve nasıl çalışır

Google Neden Kullanıyoruz?

Cevap hızlı oldu için ve bize doğru bilgi aktardığı için. "İşte bizim yapmamız gereken de bu! Kendi web sitemizi ziyaretçilere göre hazırlamak ve web site içinde dolaşımı kolay ve hızlı hale getirmek."

Google kalite politikası üç adet bölüme ayıralım. Google örümcekleri, Google algoritmaları ve google veri tabanı.

01- Google Örümcekleri

Google crawler yani örümcekler 3 hafta da bir periyodik olarak internet dünyasında dolaşır ve web siteler üzerinde taramaya yaparak, web site içinde yer alan tüm yazıları, resimleri, yazılım hakkındaki detayları ve altyapı hakkında bilgi toplar.

02- Google Algoritmaları

Google algoritmaları örümceklerin tarafında toplanan bilgilerin arasından kendi payı olanı alır.

Google Panda

Google Panda nedir

Google panda web sitelerin meta verileri, içerik kopyalama, imla hataları, kullanılan görsellerin kopya kontrolü,  web site içinde bulunan link altyapısı gibi bilgileri alıp kalite standartlarına uymayan web siteleri cezalandırır.

Google Penguen

Google Penguen nedir

Web sitenin dış seo ile sorumlusu olarak bilinen Penguein, web sitenin hosting IP adresin C klas olup olmadığı, web siteyi başka web sitelerinden bağlantıları (link) kalitesi,  satın alınan bağlantıların tespit edip, politikalarına aykırı olan web siteleri cezalandırır.

Google Pigeon

Google Pigeon nedir

Google pegion sisteminin görevi ise, bir anahtar kelime ile arama yapıldığında size en yakın kurumların veya işletmelerin listesini vermek. Bu algoritması genelinde lokal işletmeler için geçerlidir. Örnek: Lokanta, oteller, barlar

 

İlgili Makaleler 

2018 SEO Teknikleri

Google Adwords Uzmanı Hakkında Bilgiler

mobil seo teknikleri makalesi 

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Uzmanı


 SEO ve Sosyal Medya Güncel Konular Takip için 

İçerik Editörü: Berkay Altın

 

TOP