Hummingbird Nedir?

Hummingbird nedir? sorunun cevabı bu video da.

Google'ın 15. doğum gününde Google'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve yazılım mühendisi "Amit Singhal" son 1 yıldan beri üzerinde çalıştığı ve 1 aydan beri beta olarak test ettiği yeni bir çekirdek algoritması artık tamamen son surum olarak uygulamaya başladığınız açıkladı.

2010 yılından beri uygulanmakta olan Caffeine algoritması artık geçerli değil.

Peki, Humingbird algoritmasının amacı nedir? ve Web google deki sıralamalarda bir değişikliği yaşanacak mı?

Amit Singhal ın açıklamaya göre google ziyaretçilerin bir kısmı mobil telefondan yazmaktan ziyade konuşarak google arama yaptığınız açıkladı. Google voice arama nın sayısı gittikçe artırmaktadır ve yazarak arama ve konuşarak arama yapılan terimler arasında büyük fark olduğunuz açık.  Örnek:  Mobile aramalarda Pizza siparişi için  “Pizza Siparişi” kelime yerine “En yakın pizzacı” veya “en yakın pizza dukanı nerede”  bir arama terimi olduğunu düşünelim.

Peki bu tıp değişliği google sıralamalar etkilenmeyebilir ama google indeksleme sisteminde değişikliği yaşanabilir. 

Amit Singhal a göre Hummingbird indeks sistemin önem verdiği terim çeşitleri.

 

 Hummingbird nedir?

Hummingbird nedir?

 

Google Hummingbird kimler için en çok faydalı olacak

Mobil sesli aramalarında en Yakın Halı yıkama firması bulabilmesi için “evime en yakın halı yıkama firması” diye arama yapıldığı zaman google sizin o andaki harita konumuna göre arama yapar ve size en yakın halı yıkama firmaların listesi verir. Bu demek oluyor ki Google hummingbird algoritmasının en çok faydası Küçük ve orta işletmeler görecek.

 

Google Hummingbird için Hazırlığı

Eğer bir halı yıkama veya araba kiralama gibi hizmetiniz içinde bulunuyorsanız ilk önce yapılacak işi google haritalarda kayıt olmanız ve işletmenizin konumu doğru göstermek.

Web sitenizin giriş sayfasında hizmet veya ürün satış yapıldığınızı ürünlerin özellikleri ve konumun ismi yazılması.

Bölgesel arama konumda daha iyi bir sonuçlar için google + hesabınız kullanmayı tercih edin,  Web sitenizde muhakkak Google+ Widget kullanın, Google plus hesabınıza güncel, özgün içerik ile besleyin ve google plus çevreyi artırmayı hedefleyin. 

 

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Uzmanı


 SEO ve Sosyal Medya Güncel Konular Takip için 

 

 

 

TOP