Dijital Detoks Nedir?

 

Yaklaşık 13 sene önce Yeditepe Üniversitesinde "Dinamik Web Tasarım" ders anlatırken bir parantez açarak öğrencilerime şunu söyledim “ Bir gün Alkolizm ve madde bağımlılığına benzer özellikler gösteren İnternet Bağımlılığına tanık olabiliriz. Bilgisayar ve akıllı telefonları ihtiyaç duyulduğu kadar kullanmayı tercih edip, internette dolaşırken gereksiz konulara merak sarmayın” işte bu gün 13 yıl sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Yoğun Dijital Sinyal, Dijital Komünikasyon, Akıllı telefonların varlığı ve Sanal ortamda sosyalleşme bağımlılığı sadece iş performansımızı etkilemiyor; sağlığımızada ciddi bir şekilde zarar vermektedir. Bu konunun farkında olan kurumlar ve yöneticiler artık iş ortamında internet kullanımlarında kısıtlama yapmak zorunda kalmaktadırlar ama bunun bir çözüm olduğunuz söylemeyiz, çünkü elmizdeki akılı cep telefonu ve 3G internet aboneliği bizim internet özgürlüğümüzü kısıtlamıyor. Bu demek ki artık dijital ortamdan pek fazla uzaklaşamıyoruz. şunu unutmamalıyız ki yerinizde çalışmak isteyen binlerce insan var.  Bu konuda size yardımcı olabilecek tek tedavi  “Dijital Detoks”

 

Gelecekte bize beklenen hastalıkları

Yeni dijital cağın en yaygın ve gelecekte sık sık karşılaşacağımız  hastalıklardan bazıları :

Boyun Fıtığıc

Dijital Detoks ve Boyun Fıtığı

Akıllı cep telefon ve tablet kullanırken boynunuz 45-60 derece arasında hareket etmek zorundadır. Boyunun bu şekilde bir pozisyon alması omurga bölgemize yoğun bir ağırlık yaratarak sinir kökünü ciddi bir şekilde etkileyerek boyun fıtığı olma riskini artırır. 

 

 

 

 

Asosyal Sürmenaj Sendromu

İnternet ve dijital çağından öncede bu hastalığın var olduğunuz hatırlatalım ama çok nadir ve aşırı yoğun iş temposunda olanları etkiliyordu. Ama ne yazık ki artık bu hastalık genç ve ergen çocuklar içinde çok yaygın olduğunu görüyoruz. Kafe, restorant ve sosyal alanlara bile girerken "WIFI şifreniz nedir" soran kaç kişi görüyoruz. WIFI yoksa müşteri de yok diye düşünerek "ücretsiz WIFI" yazıp müşteri çeken mekanlarda bu hastalığını en büyük örneğidir.

 Beyin Tümör ve Beyin Performans Kaybı

Beyin Tümör ve Beyin Performans KaybıDünya Sağlık Organizasyonu (WHO) tarafından yapılan araştırmaya göre uzun vadeli akıllı cep telefon ve tablet kullanımı vücut dokularımıza aşırı termal ısı vererek kanser veya beyin tümörüne yol açabiliyor.

Aşağıdaki tablo sık cep telefonu kullanımının vücut dokularımıza bıraktığı termal ısının ne kadar çok etkili olduğunu göstermektedir.  

Beyin tümörüne yol açan nedenler konusunda bir çok araştırma yapılmaktadır. Radyasyona maruz kalanların,veya çok sık dijital kominikasyonlu iş içinde olanların beyin tümörü riski vardır.beyin tümörünün: 

Baş ağrısı, Düşünme, konuşma ve kelime bulmada güçlük ve yavaşlama, Denge kaybı, baş dönmesi, sersemlik, Duymada zorluk çekmek veya  Hafızada azalma gibi yan etkileri vardır.

Bölüm 2:

Bir önceki bölümünde dijital çağının hastalıkları hakkında bilgi sahip olmuştuk. Hepimiz dijital çağı içinde yaşamak zorundayız. İster istemez hayatın sistemi bizi bu yeni çağı ile entegre etmeyi zorluyor ve ne yazık ki sistemden tamamen fişini çekmek kariyerimizi negatif yönde etkileyebilir. Böyle bir durumda daha sağlıklı ve verimli çalışmak için hayatımızda bazı kural ve uygulamaları eklememiz gerekebilir.  

 

Sağlıklı ve Verimli kalabilmesi için Dijital Detoks

Radyason dan arınmak için Dijital Detoks Tatili

 

Dijital Detoks TatiliTatile çıkmadan önce lüks bir otel değil, şehirden uzak bir yer keşif edin. internet olmayıp günlük hayatı devam eden bir yer.

Teknolojinin fişini çekerek zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirmek için bir banglo evi yada çadır kurunuz.  

 

Sağlıklı bir Akşam Yemeği

Televizyon bulunmayan bir ortamda akşam yemeği aile ile birlikte yemeyi tercih edin, gülmek için bir ortam yaratmayı çalışın, Hem karşıdaki kişiye dikkatli dinleyin ve hem sizde konuşun.

 

Beyninize Bir Mola Verin

 

15 – 20 dakika bile olsa muhakkak fiziksel olarak kendinize bir zaman ayırın. Ailece yürüyüş, spor veya bir Kafe de oturup sohbet edin ama cep telefon veya tablet PC eve bırakmayı da unutmayın.

 

Önemli Hedeflerinizden Şaşmayın

Sosyal medya ortamındaki arkadaşlar arasında yarış ortam yaratan oyunlar bilgisayar ve cep telefondan kaldırın. Bu tıp uygulamalar ve oyunlar beyininizi gereksiz hedeflere yönllendriyor .

 

Bildirim Sesleri Kapatınız

Akılı cep telefonunuzdaki Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamaların sesli bildirimleri tamamen kapatın. Bu tıp bildirim sesleri dikkatinize dağıtmanı sebebi olur ve cep telefonuzla temas etmeyi teşvik eder.

 

Ekransız Hafta sonu

Hafta sonu mümkün oldu kadar telefon ve Bilgisayarınıza yaklaşmayın. İş gereği gün de 2-3 kere sadece epostalarınıza kontrol edin.

 

Pazartesi Günü için Ödevi

Kurumlar içinde gerçekleşen kalp krizleri çoğunlukla Pazartesi gerçekleşmektedir. Bunu nedeni Plansız işe gelmesi ve uykusuzluğu.  

Pazar günü akşam yatmadan önce; geçen Cuma günü iş akışınız gözünüzden geçirin ve Pazartesi işyerinizdeki görevleri sıralayın ve huzur bir şekilde en az 7-8 saatlik uygu almayı bakın.  Hafta sonu dijital ortamından uzak kalması, Görev planı ve iyi bir uyku, performansınıza çok etkili olacaktır.

 


 

 

SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı ve Eğitmeni 

 SEO Eğitmeni Nauman Zia Butt

Nauman Zia Butt (Hindistan Kökenli)
Doktora Öğrencisi 
Yeditepe Üniversitesinden E-Ticaret Master Bölümü bitirdi. 
Canadian School of Computer Sciences by: Ryerson University Lisansı Tamamladı
7 Sene Yeditepe Üniversitesinde Öğretim Görevli olarak çalıştı 
Arse Bilişim Kurucusu

Eğitmen Hakkında Bilgi için TIKLAYIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOP