Google Reklam Yönetici

 Nauman zia butt - Google reklam yöneticisi

Ünlü arama motoru Google’ın uzun yıllardır süregelen çalışmaları sonucunda geliştirmiş olduğu DoubleClick Ad Exchange (ADX) ve DoubleClick for Publishers (DFP) platformlarının bir araya getirilmesi ile piyasaya çıkarılan Google Reklam Yönetici Hizmeti, ülkemizde daha çok Google Ad Manager olarak bilinmektedir. Küçük ya da büyük ölçekli işletmelerin reklam ile ilgili her türlü ihtiyacını tek bir adreste gidermeyi hedefleyerek piyasaya çıkarılan Google Reklam Yönetici Hizmeti, bu bağlamda birbirinden farklı araçları, raporları ve analitik çözümleri kullanıcılarına sunan yeni bir Google aplikasyonu olarak da tanımlanabilmektedir. Bugün birçok başarılı Google reklam yöneticisi firma tarafından sorunsuz şekilde kullanılan Google Ad Manager, hem Google hem de reklam veren işletmeler adına eskisine göre çok daha verimli ve yeni bir servis seçeneğinin oluşmasına imkan da sağlayabilmektedir.

Google Reklam Yönetici Hizmeti Ne İşe Yarar?

Google Reklam Yönetici Hizmeti, Google reklamlarının sunulduğu her türlü mecrayı kapsayacak büyüklükte reklam yönetimine olanak sağlamaktadır. AMP olarak tanımlandırılmış ve hızlandırılmış mobil sayfalarda, web sitelerinde, TV’lerde ve mobil uygulama ya da oyunlarda kısacası Google reklamlarının erişebildiği bütün alanlarda reklam yayınlamak ve hali hazırdaki reklamların sağladığı verileri toplamak Google Ad Manager’in öncelikli görevlerindendir. Google üzerinden verilen reklamlar ile alakalı istatistiki bilgileri derlemek ve reklam çalışmalarını maksimum seviyede optimize etmek de yine Google Ad Manager’in sahip olduğu diğer önemli özelliklerdendir.

Tüm bunların yanı sıra Google Reklam Yönetici Hizmeti, dinamik reklam eklenebilmesine olanak sağlaması ile de Google kullanıcılarına benzersiz çözümler sunabilen bir reklam uygulamasıdır. Google Reklam Yöneticisi Hizmeti veren firmaların da bu sayede işletmelerin hedefledikleri potansiyel müşteriler için hazırladıkları reklamları olabilecek en uygun alanlarda çıkarabilmeleri mümkün olmaktadır.

Google Sertifikalı Uzmanı ile Çalışmak

Google tarafından büyük bir titizlik ile geliştirilen Google Reklam Yönetici Hizmeti, reklam çalışmaları sırasında çok sayıda rakip ile karşılaşılabildiği için son derece adaletli bir sistem geliştirmeye özellikle önem vermektedir. Bu bağlamda güvenlik önlemlerinin en üst seviyede tutulduğu Google Ad Manager’de herhangi bir türde illegal yapılanmanın, sahte reklamların ya da sahte tıklamaların mümkün olmayacağı dile getirilebilmektedir. Zira bu tarz zararlı saldırılar Google Reklam Yöneticisi tarafından hızlıca fark edilmekte ve kalıcı şekilde engellenmektedir. Bu da spam ve benzeri uygulamalara karşı Google Ad Manager’i son derece güvenli bir hale getirmekte ve bu platformu Google reklamları açısından oldukça iyi geri bildirimlerin alınabildiği başarılı ve sorunsuz bir işletme uygulaması haline dönüştürmektedir.

Google Reklam Yönetici Hizmeti Nasıl Kullanılır?

Google Reklam Yönetici Hizmeti ve sunduğu avantajlardan yararlanarak reklamlarını online mecralarda yayınlamak isteyen işletmelere bu iş için öncelikle bir Google Reklam hesabına sahip olmaları gerektiğinden söz edilebilir. Zira söz konusu Google Reklam hesabı aktif şekilde kullanılmasa dahi Google Reklam Yöneticisi’ne giriş yapabilmek için Google Reklam hesabının şart olduğu bilinmektedir. Google Reklam hesabı üzerinden resmi siteye giriş yapıldıktan sonra ise Get Started adlı özel bölüm üzerinden her internet kullanıcısının sisteme erişim sağlaması mümkün hale gelebilmektedir. Ancak Google Reklam süreci ve sonrasında gelen adımlar özellikle bu alanda yeterince tecrübe sahibi olmayan işletmelerin yanlış reklamlar yayınlamalarına ve buna bağlı olarak negatif sonuçlar almalarına sebebiyet verebilmektedir. İşte bu nedenle Google Reklam Yönetici Hizmeti'ni yalnızca bu alanda profesyonel olarak hizmet veren firmalardan temin etmek büyük önem arz etmektedir.

Covid-19 Karantina Döneminde Evden Çalışma İpuçları

 

Covid-19 Karantina Döneminde Evden Çalışma İpuçları

 

Dijital pazarlama sektörü en dinamik ve hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Çoğunlukla dijital pazarlama uzmanları veya Dijital pazarlama ile uğraşanlardan herhangi biri zaman eksikliğinden şikayet ediyoruz. Peki nedir bu Zaman eksikliği nedir? Günlük hayatımızda çok sayıda günlük işlem sayısı nedeniyle dijital pazarlama kapsamındaki gelişmeleri takip edemiyoruz veya zamanımız kalmıyor.

 

Kendimi bu Senareo'ya koyarsam. Ben evden her sabah saat 7.30 de evimden çıkıyorum ve 8:30 gibi işyerime ulaşıyorum. Yani işe giderken ve gelirken günde iki saat yolda harcıyorum.

Korona virüs nedeni ile evden çalışma karara verdik.

 

Şimdi evden çalıştığımdan beri her gün iki saat tasarruf ediyorum. Daha iyi performans için bu günlük iki saati nasıl kullanacağımızı görelim.

 

01- Proaktif Olun

 

Bunu unutmayın ki; bu sefer yalnız değilsin. Bütün dünya şu an aynı gemi içeresinde. Olumlu düşünün, sahte haberlere gözkulank olmayın. Olumsuz bir şey duysanız bile, bunun gerçek kaynağını araştırın. Bu size biraz rahatlatacaktır.

 

02- Bilgi seviyenizi yükseltin

 

Sektörünüz ne olursan olsun şu anda evdesiniz ve ellimizde bol zamanımız var. Öyleyse neden bu zaman kendimize geliştirmek için kullanmıyoruz.

 

• Udemy'den düşük ücrete ödeyerek eğitimler satın alın

• Google Scholar ziyaret edin ve bilimsel makaleler okuyun

• Facebook Bluepring kullanarak dilediğiniz bilgiye ulaşın

• Quora'ya merak ettiğiniz soruyu sor

• Medium Blogları Oku

 

03- Böyle bir Dönemde Müşterinizin güvenini kazanın 

 

Müşterilerinize aşağıdaki mecralarıyla ulaşarak aktif olarak çalıştığınızı söyleyin ve beklemede olan sipariş veya hizmetleriniz varsa zaman içinde veya daha önce gerçekleştirileceğini düşünmelerini sağlayın.

 

• Sosyal medya

• Web üzerindeki pop-up'lar

• E-postalar

• Pushweb bildirimleri

• SMS

 

 

04- Gelecek İçin İçerik Stoklayın

 

Bol zamanımız olduğundan, neden bazı stoklar yapmak için çalışmıyoruz:

 

• Sosyal Medya Paylaşımları Stoklayın

• Bloglarınız için makaleler yazın ve hazırda tutun

• Marka veya hizmetiniz için Videolar hazırlayın

• Arama motoru reklamlar için içerik hazırlayın

 

Tüm içeriği bir sonraki lansman için hazır olsun.

 

05- Mecralarınızda Harekete Geçirici (Call to action) Mesaj Fırsatları Sağlayın

 

Tüm dünya cep telefonlarına bağlandığından, müşterilerinizle çevrimiçi olarak minimum mesafede olmalısınız. Web sitelerinize, Bloglarınıza ve sosyal medyaya vb. Eylemlere çeşitli kolay iletişim yöntemlere tercih edebilirsiniz.

 • Whatsapp düğmesi
 • web sitesinde Canlı Destek
 • Yapışkan e-posta simgelerini

Bu eylem çağrıları müşterilerle iletişiminize yardımcı olacaktır.

 

06- Yeni Online Alıcılar için hazır olun

 

Bir örnekle başlayayım: Annem yurtdışında yalnız yaşıyor ve 70 yaşında. Online alışverişten çok korkan birisiydi. Geçen hafta çevrimiçi market alışveriş yapmayı başardı. Bu deneyimden sonra gelecekte potansiyel bir çevrimiçi müşteri olarak değerlendirilebilir. Çünkü kredi kartlarının güvende olması ve tüm çevrimiçi alışveriş sürecini öğrendi.

Buna benzer binlerce kişi bu süreçten geçiyor ve korona krizi sonrası bu insanlar online alışverişe yatkın olup potansiyel müşteri kitleyi olarak ortayı çıkacaklar.  

 


İçerik Yazarı: 

 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Yüksek Lisans - Dijital Pazarlama Analist 

 

nauman zia butt

 

Dijital SWOT Analizi Hizmeti

SWOT ANALİZİ NEDİR

Swot analizi, analiz kelimesinden de anlaşılacağı gibi analiz etmek, değerlendirmek, raporlamak, araştırmak gibi anlamları ifade etmektedir. Peki neyi analiz etmekten bahsediyor? swot analizi nedir? Kişisel gelişim ile alakalı olan swot analizi, kişinin tam manasıyla kendini tanıması ve yaşadığı sorunlarda ne yapması gerektiğine karar vermesi için uygulanan bir sistemdir. Bu sistemde kişinin kendini analiz edebilmesi için bazı değerlendirmeler yapması gerekiyor. Detaylara girmeden önce şunu belirtmekte fayda olacaktır, swort analizi sadece insanların kendilerini geliştirip, yenilediği, karar verme mekanizmasını doğru yönlendirebileceği bir sistem değildir. Bu kişisel gelişim teknikleri iş hayatında başarıyı yakalamak içinde çok sık kullanılmaktadır.
Bir kişi karakter olarak iyi yönlerini, kötü yönlerini, hayatında karşısına çıkan fırsatları nasıl değerlendirmesi gerektiğini, olası ya da var olan problemler, tehlikeli durumlar karşısında ne yapması gerektiğini çok iyi bir şekilde bilmesi ve analiz etmesidir,swot analizinin tanımı. Kendini çok iyi analiz etmiş bir kişi, olaylar karşısında ne yapması gerektiğini tespit eder ve ona göre hareket eder. Her kim olsun olursa ister özel hayatında ister iş hayatında başarıyı yakalamak için kendi kişisel özelliklerini ya da şirketini çok iyi analiz etme yeteneğine sahip olmalıdır.

DİJİTAL SWOT ANALİZİ

Günümüzde rakiplerinden her zaman bir adım önde olmak isteyen ve iş hayatında ki başarılarının istikrarını korumak isteyen tüm şirket yetkilileri, almış oldukları her kararı çok iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Şirketinin durumunu iyi bilen bir yetkili şirketin selameti için risk oranını en aza indirmeyi başaracaktır. Şirket durum analizi yapılırken piyasaya göre güçlü olan yönler ya da tam tersi eksik, pasif, başarısızlıkla sonuçlanan hamlelerin nedenleri, çıkabilecek iş fırsatlarının neler olabileceğinin değerlendirilmesi ve oluşabilecek bütün risklerin göz önüne alınması gerekmektedir. İş hayatını internet üzerinden kişisel ya da kurumsal fark etmez, daha çok E-Ticaret siteleri gibi web sitesi açarak sürdüren kişilerin ticari başarıyı yakalamak ve devam ettirmek için dijital swot analizi yapmaları gerekmektedir. İnternet üzerinden yapmış olduğunuz faaliyetleri gerçekleştirmek için sağlam bir alt yapısı olan web siteniz olmalıdır. Web sitenizin size fayda sağladığı yönleri, faydasından çok negatif geri dönüş sağladığı özellikleri, aynı kulvarda hizmet veren başka bir web sitesine göre avantajlı olduğu durumları tespit ederseniz bundan sonraki hamlelerinizi daha bilinçli bir şekilde atarsınız. Profesyonel olarak, firmanızın ve kendinize ait web sitenizin durumunu analiz etmek için dijital swot analiz hizmeti alabilirsiniz.

DİJİTAL SWOT ANALİZİNİN FAYDALARI

 

 • Web sitenizin ve şirketinizin gücünü ve hangi farklı özelliklere sahip olduğun öğrenmenizi sağlar.
 • Zayıf ve başarısız olunan konular tespit edilerek iyileştirme,düzeltme ve geliştirme çalışması yapılmasını destekler.
 • Rekabet piyasasında doğru hamleler yapabilme yeteneğinizi geliştirir.
 • Oluşabilecek risk ve tehlikelerin tespit edilmesi ticari hayatınızın zarar görme riskini en aza indirmeyi sağlar.
 • Piyasadaki fırsatlardan en iyi şekilde faydalanabilmek için yön verir.

Doğru ve etkili bir dijital swot analizi hizmeti sayesinde iş hayatında ki varlığınızı başarılı bir grafikle uzun yıllar sürdürebilirsiniz. Yapmanız gereken işinizin, firmanızın, web sitenizin nasıl bir durumda olduğunu neler yapmanız gerektiğini doğru bir şekilde analiz etmektir. Doğru analizler doğru kararları getirecektir. Doğru kararlar ise başarı ile sonuçlanır.

DİJİTAL SWOT ANALİZ HİZMETLERİMİZ

Dijital swot analiz hizmeti veren bir firma olarak; tarafımızdan analiz hizmeti alan firmaların web sitelerinin yeni kazanç fırsatlarını değerlendirmeleri sağlamak, karşılaşabilecekleri risk faktörlerini tespit etme ve gerekli önlemleri almaları için yol gösterici olmak çalışma prensiplerimiz arasındadır. Ayrıca çalışmalarımızda çok büyük bir titizlik içerisinde yapmış olduğumuz analizler sayesinde swot analizi kelimesinin açılımı olan (S) gücünüzü, (W) eksik yönlerinizi, (O)avantajlı olduğunuz fırsatları (T) bütün risk faktörlerinin farkına varmanızı sağlamaktayız. Sizde dijital swot analiz yöntemini profesyonel bir ekip tarafından uygulatmak, kazanç ve başarı grafiğinizi yükseltmek için web sitemizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Detalı Bilgi için:

 

E: info@arsebilisim.com

G: 0534 843 5958

T: 0212 855 98 23

T: 0212 855 98 24

Python Programlama Nedir? Ne işe Yarar?

 

Python 1991 yılında oluşturulan açık kaynaklı, nesneye yönelik bir yazılım dilidir. Python üzün zaman alıcı görevleri otomatikleştirerek programatik yazılımları kolayca geliştirmenize yardımcı olur.

Python ne kadar kolay olduğunu anlamak için çok basit bir işlemi ile başlayabilirseniz.

Öncelikle Python yazmak için bir Compiler ihtiyacınız olacaktır. . Aaşağıdaki linki tıklayarak online compiler yardı ile toplama işlem örnek üzerinde çalışabilirseniz.

Örnek: https://www.programiz.com/python-programming/online-compiler/?ref=a87c22bb

SEO ve Dijital performans KPI gibi karışık analizlerin kolay ve az zaman alıcı yöntemi ile çözebilmesi için Google ve Moz gibi bir çok araştırma firmalar Python tercih ediyor.

Python ne tür işlem kolaylaştırabilir?

Dijital pazarlama sektöründe bazı uzmanları aşağıdaki işlemler çözmesi için Python kullanmayı tercih ediyor:

 • Log dosyası analizi
 • Dahili bağlantı (backlink) analizi
 • Potansiyel anahtar kelime analizi
 • Görsel dosyaların optimizasyonu
 • Google Search Console veri analizi

Dijital pazarlama sektör içeresinde Python tercih eden bazı profesyonelleri:

 • Hamlet Batista
 • Ruth Everett
 • Tom Donahue
 • Kristin Tynski
 • Paul Shapiro
 • Tyler Reardon
 • JR Oakes
 • Hulya Coban

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Yüksek Lisans - Dijital Pazarlama Analist 

Google RankBrain Nedir

Öncelikle Algoritma Nedir? Bu sorun hakkında size bilgi verelim

Dünyamızı algoritmalar şekillendiriyor. Biz mi onları yönetiyoruz, yoksa onlar mı bizi yönetiyor diye soracak olursak, bizim onları yönetmemiz gerekir. Çünkü algoritma bir sonuç değildir. Sonucun kendisine giden bir yöntemdir. Sade ve hızlı olarak giden bir düşünce sistemidir. Google’ da her gün milyarlarca kelime aranıyor. Bulunan sonuçları Google tamamen kafasına göre buluyor. Çünkü Google’ ın kafasında da bir algoritma var. Bu nedenle hızlı olmak onlar için çok önemli.

Gerçek hayatı olabildiğince küçük parçalara ayırıyorlar. Sonrasında gözlemlediği yöntemlerle tekrar bir araya getiriyorlar. Bir araya getirirken de bir modelleme seçeneği oluşturuyorlar. Bunların bütününe algoritma denir. Rank Brain de bu algoritmanın bir parçasıdır. Günlük hayatlarımızın her bir parçası da algoritmadan meydana gelmektedir. Otobüs duraklarında beklediğimiz, otobüsün ya da metronun gelme dakikaları bir algoritma sonucu hesaplanır. Telefonun yüz tanıma seçenekleri de algoritmanın bir başka örneğidir. Google, face, twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya bunu hayatının merkezinde tutup sürekli yeni güncellemeler ile daha mükemmele ulaşmaya çalışmaktadır.

Google RankBrain Algoritması

Dünyada çözüme giden yolda hız ile çalışan Google, yeni bir algoritma geliştirdi. Bunu adı da Rank Brain. Bu algoritma makine öğrenim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Kişilerin arama motorlarında yapmış olduğu arama kayıtlarını daha verimli ve kesin sonuç seçeneğiyle çözümlemeye çalışan bir sistemdir. Bir nevi konuşamayan ve robotik olguyla karşımıza çıkmayan yapay zeka olarak adlandırılabilir. Bu sayede bilgisayarın ve arama motorunun insan gibi düşünüp, onun davranışlarını taklit edebilmesini oluşturur. Arama motoru RankBrain sistemi sayesinde aratılan sorulara mantıklı cevaplar bulur. Doğru yönlendirmeler yapar.

Bunu yaparken de kelimenin içeriğine bakmaz. O kelimeye bağlı sayfaların renklendirme metoduna bakar. O kelime ile ilişkilendirilmiş renklendirmeleri bir arada toplar. Aynı zamanda bir sayfaya ne kadar link gelmiş başka bir sayfaya ne kadar link gönderilmiş bunları inceleyerek, bu ilişkileri sunuyor. Buna göre her sayfaya kendi içinde bir renk veriyor. Rengi üstte olan sayfaları en üst sırada çıkarıyor. Bunu yaparken de aynı zamanda günümüzdeki bilgiler ile geleceğe göndermeler yapıyor.

Google RankBrain Hakkında

Arama motoru klasik algoritma işlemlerini yaparken Rank Brain bu algoritmalara yapay zeka yükleyerek ve sürekli olarak güncelleyerek sistemi bir insana çevirebilme kapasitesindedir. Her geçen dönemde aranılan sorulara daha kapsamlı ve mükemmel özellikte cevaplar vererek tıpkı karşımızda bir insan varmış olgusu yaratmaya çalışıyor. Algoritma sıralamalarında Google RankBrain ilk üçe girebilecek bir kapasiteye sahip. Bu da onun daha önce karşılaşmadığı sorulara bile cevap vermesinden kaynaklıdır. Bu sistem zaman içerisinde oluşturulacağı için hata yapma şansını da ortadan kaldırmaktadır. Kendi kendini geliştiren Google’ a ait özellikte ilk algoritma olma avantajını da elinde tutuyor. Bu kapsamda rakibi de olmayacağı için mükemmeliyetçi yapısını uzun süre koruyacağa benziyor.

 Google RankBrain en iyi anlatan video

TOP