Backlink alma yöntemleri

Backlink hakkında bilgi sahibi olduğunuz halde, nasıl alınacağı konusunda bir fikriniz yoksa size biraz backlink hakkında ufak ip uçları vermek isteriz.

SEO ile ilgilenen dijital pazarlama uzmanlarının bildiği üzere Google backlink konusunda çok dikkatli davranmaktadır. Yeni getirmiş olduğu Penguin 4.0 Live güncellemesi ile bu prosedürlerin anlık değiştirilmesi ve düzenlenmesi söz konusu olmuştur. Bu durumda web yöneticilerinin daha dikkatli olması gereken bazı detayları sizlerle paylaşmadan önce bilmeyenleriniz için sizlere backlink nedir ondan bahsedelim.

Backlink Nedir?

Backlink Nedir

Backlink, kısaca bahsetmek gerekirse site içerisinde bulunan bir yazının daha detaylı anlatımı veya kaynağını belirtmek için asıl kaynağın bulunduğu web siteye sizin yazınızdan link verilmesidir. Örnek vermek gerekirse, tarihle ilgili yazdığınız bir makalede "Daha detaylı bilgi için Wikipedi adresine göz atabilirsiniz." cümlesindeki Wikipedi kelimesi ile wikipedi sayfasına yönlendirme bir backlinktir.

Backlink ile SEO nun etkileşimine gelirsek şu şekilde açıklayabiliriz. İki adet web sitesi düşünün. Bunlardan "A" sitesi sizin siteniz, "B" sitesi ise farklı bir site. Google botları tarafından B sitesi ziyaret edilip indexlenirken B sitesinde yazılan bir makalede sizin web sitenizin linki bulunması sonucunda A sitesi bu makalenin asıl kaynağı olarak görülüp Google'ın gözünde daha değerli bir konuma yani sıraya erişme şansı bulmuş olur. 

Backlink Çeşitleri

 • Sosyal backlinkler,
 • Makale bazında gelen backlinkler,

Bu iki backlink örneği yeni güncellemelere göre önerilen backlink yöntemleridir. Bu şekilde backlink doğal olarak görülecektir. Sosyal backlink dediğimiz yöntem, sosyal medya (Facebook, Twitter, GPlus vb.) hesapları üzerinden gelen link paylaşımlarıdır. Makale bazında gelen backlinkler ise web sitesinde bir editör tarafından yazılmış özgün içeriğe sahip bir makaleden gelen link paylaşımıdır.

Backlink alma yöntemlerin 5 Altın Kuralları

01- Önce Web Sitenizi Düzenleyin!

Google için en önemli kriterlerden biri web sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde kalma süreleridir. Google burada sizin web sitede kalan ziyaretçi süresinden o web sitede aranılan anahtar kelime konusunda ne kadar yararlı bir bilgi olduğunu incelemektedir. Kısacası web sitenizde bulunan içerik konu ile alakalı olmalı ve gerekirse resim ve videolarla desteklenmelidir. Ne kadar özgün ve anlaşılabilir bir içeriğe sahip olursanız web sitenize gelen ziyaretçi o kadar çok web sitenizde kalacaktır. Örnek vermek gerekirse, tarih ile ilgili yazıların paylaşıldığı bir blog sitede oyuncak ile ilgili bir yazı paylaşılırsa o sayfada durma süresi azalacağı için içeriğin hiç bir değeri olmaz. Sizinde linklerinizin bulunduğu web sitelerinde bu tarz unsurları analiz etmeniz gerekir. Ziyaretlerin fazla olduğu ve sayfada kalma süresinin fazla olduğu web sitelerinden sizin web sitenize link gelmesi sizin yararınıza olurken tam tersi durumda sizin zararınıza olacaktır.

02- Footer link artık zararlı !

Bir web siteden çok sayda link almak "Agresif link yöntem" olarak algılanmaktadır budan dolayı bir siteden en fazla 1-10 arası link almanıza tavsiye edebiliriz. 

03- Link biçimine dikkat

Web sitenize gelen bağlantı sayısının %80 doğal kelimelerden, kalan %20 ise anahtar anahtar kelime bazlı olmalıdır.

Örnekler

Doğal: SEO hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ

Anahtar Kelime Bazlı : SEO hakkında detaylı bilgi

 04- Dengeli Link Yapı

Web sitenize gelen linklerin dofollow ve nofollow link dengeli olması gerekir. Genel olarak bakılırsa nofollow linklerin web sitenizin google aramadaki sıralamalarında hiç etkisi yoktur ama doğal bir link altyapı profili kurması için %60 dofollow ve %40 ise nofollow olması gerekir.

 05- Az ve Öz Linkler

Link alırken çok fazla link ihtiyaç olmadan hedefinize ulaşabilirseniz. Peki hangi web sitelerinde link alınmalı? bu sorunun cevabı size madde madde açıklayalım.

Link veren web sitelerin özellikleri

 • Web sitenin DA (domain authority) domain gücü 30/100 üstü olmalı
 • web sitenin domain yaşı 5 yıl üstü olmalı
 • Size link veren makalenin linki sosyal medya hesaplarında paylaşılmalı
 • Web sitenin DMOZ kayıt olmalı
 • Link veren web sitenin
 • web sitenin aylık ortalama ziyaretçi 60,000 üstü olmalı ve web sitede ziyaretçilerin kalma oranı %20 altında olmalı.
 • Link Skoru 0/17 veya en fazla 2/17 olmalı. Daha üst spam skoru web sitelerden link almamasına tavsiye edilir.

  Web sitenin kalite konusunda bilgi sahip olabilmesi için : https://moz.com/researchtools/ose/ adrese ziyaret edebilirseniz.

 

Yabancı Web sitelerden Backlink almak zararlı mı?

Aşağıda tweet bu sorunun cevabı gayet iyi açıklıyor. Google Webmaster Trend Analisti John Mueller, yabancı kaynakları linkleri seo puanlarımıza kötü yönde etkili olmadığı açıkladı. Link almadan önce web sitenin kaliteli olması gerekmektedir. Link alacağı web sitenin kaliteli olup olmadığı anlayabilmesi için aşağıdaki verilere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • PA (Page Authority) değeri 25 üstü olmalı
 • DA (Domain Authority değeri 25 üstü olmalı
 • Link Skoru 0/17 veya en fazla 2/17 olmalı. Daha üst spam skoru web sitelerden link almamasına tavsiye edilir.

Web sitenin kalite konusunda bilgi sahip olabilmesi için : https://moz.com/researchtools/ose/ adrese ziyaret edebilirseniz.

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Uzmanı


 SEO ve Sosyal Medya Güncel Konular Takip için 

İçerik Editörü: Berkay Altın

TOP