Adwords Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir? - 4.3 out of 5 based on 6 votes

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Adwords Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

 

Kalite puanı Adwords kullanıyorsanız reklamlarınızda başarıyı yakalamanız da dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisidir. Adwords reklamlarının sıralanış şekli kalite puanı ve tıklama başına verilen maliyete göredir. Herkes daha düşük maliyet daha fazla kazanım elde etmek ister bu ise hesabın kampanya, reklam grubu, reklam düzeyi kalitesi gibi değerlerin optimize edilmesiyle olur.

Adwords, sizin kampanyanızda kullandığınız anahtar kelimelerin herbirini çeşitli faktörleri gözönüne alarak bir kalite puanı hesaplamaktadır. Bu faktörler temelde kullanıcıların aradığı kelimeler, kullanıcıların reklamlarınıza tıklaması, giriş sayfanızın kalitesi gibi faktörlerdir. Adwords bu kelimeyi baz alarak her kelimeye 1-10 arası bir puan verir ve reklamlarda başarıya ulaşabilmeniz için güzel bir kalite puanına ihtiyacınız vardır.

 

Olmazsa Olmaz Kurallar:

Kural 01

Açılış Sayfa Optimize Edin

Örnek:

 

Kural 02

Adwords Reklam metni Optimize edin

Odaklanan anahtar kelime (Seo Eğitimi) içeren en az üç adet reklam metni yaratın

 Kural 03

Doğru ve Alakalı Anahtar kelime seçiniz

Eğer seo eğitimi ve adwords eğitimi gibi iki ayrı hizmet için müşteriye elde etmeyi çalışıyorsanız, iki ayır reklam kampanya açınız. SEO eğitimi kampanyası için seo eğitimi, birebir seo eğitimi, seo uzmanlık eğitimi gibi alakalı kelimeler kullanın. Adwords kapmanya için ise adwords eğitim alakalı anahtar kelimeleri seçmeyi deneyin.

 

Kural 03

Reklamın genel performansını iyileştirin

Reklamın performansı iyileştirmek için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar

 • İlk olarak görüntülü ile arama reklam kampanyalarınızı iki bölüme ayırıp her birini ayrı olarak değerlendirmelisiniz.
 • Gereksiz yere anlamsız tıklamalar almamak için anahtar kelimede geniş eşleme yerine sıralı ve tam eşlemeyi tercih edebilirsiniz.
 • İnsanlar kelime öbekli araştırma yaptıklarından tek bir kelime kullanmak yerine mesela; “Adwords” yerine “Adwords nasıl kullanılır” diye anahtar kelime oluşturursanız daha iyi bir netice alabilirsiniz.
 • Reklam gösterimlerinde ters etkiye sahip olabilecek “izle, indir, video, reklam, bedava” gibi alakası bulunmayan kelimeleri kullanmaktan kaçınınız. Hatta negatif kelime olarak kullanın.
 • Buna ek olarak görüntülü bir reklam kampanyası oluşturduysanız yüksek sayıda gösterim alan ama düşük performanslı ve alakasız oyun siteleri gibi siteleri tespit ederek reklam grubundan yada tamamıyla kampanya genelinden engelleyebilirsiniz.
 • Google tarafından son zamanlarda öne getirilen coğrafi hedefleme ile mobil ve tablet hedefli kampanyalarınızı ayırabilir ve özel yeni kampanyalar oluşturabilirsiniz.
 • Kampanyanızda bulunan anahtar kelimelerde 3/10 ve altında yer alan kalite puanlarınız varsa kampanyanızın genel yapısında değişikliğe gitmelisiniz.
 • Bu gibi durumda ilk yapacağınız anahtar kelimeleriniz en alakalı bir şekilde bölümlere ayırarak reklam grupları oluşturmaktır.
 • Tüm kampayayı tek bir reklam yerine farklı reklam türleri ile anahtar kelimeleri zenginleştirerek uygulayabilirsiniz.
 • Anahtar kelimeleriniz ile en uygun derecede hangi sayfanız varsa onu url adresi olarak tanımlayabilirsiniz.
 • Arama terimi ve anahtar kelime aracı ile yeni anahtar kelimeler bulup kampanyanızı zenginleştirebilirsiniz.
 • Anhatar kelime kalite puanınız 4-6/10 ise ortalama bir alaka düzeyine sahip kampanyanız bulunmaktadır. İyileştirme üzerinde durmalısınız.
 • 7/10 arasında ise iyi bir derece sayılabilecek bir yerdesiniz. Bu şekilde devam etmelisiniz.
 • 8 ve üzeri bir anahtar kelime yapısına sahipseniz google tarafından istenileni yaptığınız anlamına gelmektedir. Bu durumda reklam durumunuz tıklama ve maliyet bakımından en iyi yerdedir.

 

Özeti

adwords kalite puan faktörler

Finansal Geçmişi:

Google adwords reklamlar yayındayken hesabınızdaki bütçe tükendiğinde geçmişteki reklam performansına karşı toplanan performans puanları sıfır seviyeyi iner ve reklam yeniden başladığında sıfır seviyeden yükselmeyi başlar.

Hesap Geçmişi

Google adwords hesabınız eğer geçmişte google adwords kalite kuralları ihlal ettiği ise böyle bir durumda çok hata yapma şansınız yok demektir. Girilen reklam metni, kullanan anahtar kelimeleri, web sitenizde yazılımsal bir hata bulunmamasına dikkat ediniz.

 Tıklama Oranı

İdeal tıklama oranı %3,17 olduğunuz unutmayınız. Eğer reklam performansınız düşük tıklama oranı gösteriyor ise böyle bir durumda Reklam metniniz gözünüzden geçiriniz veya tıklama başına maliyeti yükseltiniz.

Hesap Kalitesi

Google adwords hesabın kalitesi yüksek tutabilmesi için düşük arama hacimli anahtar kelimeler siliniz, marka isminiz anahtar kelime olarak kullanın, google adwords promosyon ve fikirler uygulayın. 

Alakalı Reklam Metni

Reklam metniniz tercih ettiğiniz anahtar kelimeleriyle uyumlu ve alakasız olmamasına dikkat ediniz.

Alakalı Anahtar Kelimeler

Reklam için tercih ettiğiniz anahtar kelimeleriniz reklam metni ve web sitenizin açılış sayfa ile uyumlu olduğu durumda reklam iyi performans sergiler.

Alakalı Giriş (açılış) Sayfa 

Adwords reklamınız için tercih ettiğiniz anahtar kelimeleri, hedeflediği giriş sayfa ile eşit veya alakalı olması durumda reklamınız iyi bir performans gösterecektir ve kalite puanlarınız yüksek seviyede kalmayı başaracaktır. 

 

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Analist ve Adwords Uzmanı

Adwords konusunda detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

 

 

TOP