301 yönlendirmesi için çok basit bir senaryo şekilde anlatmak isterim:

301 Yönlendirmesi

www.eskiweb.com diye bir web siteniz var farz edelim ve google arama sonuçlarında gayet başarılı ve ziyaretçi sağlayan bir kaynağı olduğundan eminiz. Siz bazı sebepler yüzünden www.B-site.com diye bir web adresi satın aldınız ve www.eskiweb.com web sitenin tüm dosyaları yeni siteyi taşımayı karar verdiniz. Böyle bir durumda www.eskiweb.com web site tamamen iptal edilmesi gerekir ve yeni site aktif haline getirilmesi gerekir. Peki google den gelen ziyaretçiler böyle bir durumda arama sonuçlarında “Sayfa Bulunamadı” diye bir hata kodu almayı başlayacaklar. Böyle bir durumda 301 Yönlendirmesi gerçekleştirmesi gerekir. 301 Yönlendirmesi google aramadaki sonuçları yok etmez ve eski web sitenizdeki ziyaretçi akışı yeni web sitenize gelmeyi devam eder.

301 Yönlendirmesi iki adım ile gerçekleştirir.

Adım 1- Web sitenizde bazı kodları yazarak

Adım 2 - Google web master tools yardım ile 301 bildirim yaparak.

Adım 01: Web sitenizde 301 Yönlendirme kodu yerleştirmek için alternatif yöntemleri

.Htaccess Yönlendirmesi

 HTML Meta Yönlendirmesi

 

ASP Net Yönlendirmesi

 

Php Yönlendirmesi

 

CGI perl Yönlendirmesi

 

  Adım 02: Google Web Yönetici Araçınıza giriş yapıp har iki site eklemiş olduğunuz farzı ederek aşağıdaki adımlar takip edin.


301 Yönlendirmesi için kolay yöntem

Aşağıdaki link tıklayarak eski URL ile birlikte yeni URL girip "Generate Code" tuşuna basarak çıkan kodu .htaccess dosya içinde yerleştirin. 

Kod yaratmak için TIKLAYIN

301 yönlendirmesi için kolay yolu


En çok tercih edilen 301 metodu 

Farz edelim ki tüm web siteniz google aramalarında iyi bir konuma sahip ve çıkan sonuçlardan yararlanmak istiyorsunuz böyle bir durumda web sitenizin tüm indexlenmiş sayfaları .htaccess dosya içinde aşağıdaki şekilde yazabilirseniz.

 

 

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Uzmanı


 SEO ve Sosyal Medya Güncel Konular Takip için 

 

TOP