2018 YouTube SEO Optimizasyon - 4.0 out of 5 based on 4 votes

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

2018 YouTube SEO Optimizasyon

2018 YouTube SEO Optimizasyon

SEO deyince aklımızda ilk google gelir ama hiç google arama sonuçlarınızda youtube videonuzun nasıl yer aldığınız düşündünüz mü? Bazı sektör ve işletmeleri  için hedeflediği anahtar kelimelerin google arama sonuçların ilk sayfada yer almak istediği gibi youtube videolarında ilk sayfada olması gerektiğiniz önemli olduğunu gözün önünde bulundurarak size youtube video veya kanal (Rank factor)sıralama faktörleri hakkında bazı ipuçları vermek istiyorum.

YouTube'u bir arama motoru olarak düşünmek tuhaf görünebilir, ancak düşündüğünüzde tam da budur. Youtube videolar için bir arama motorudur.

Aslında youtube optimizasyonu hem youtube kanalında size popüler haline getirir ayrıca google aramalarında çıkan sonuçlarında yer almayı başlar.

Örnek:

youtube optimizasyon sonuçları

Web siteniz arama sonuçlarında nasıl üste seviye de tutmak için Beyaz şapkalı seo uygulanılıyor ise youtube içinde biraz farklı yöntemleri kullanarak youtube video veya youtube kanal optimizasyonu yapılabilir ve popüler akışı içinde taşınabilir.

2018 yıllında youtube optimizasyonu için size kolaylık sağlamak için uygulanması gereken teknikleri aşağıda madde halinde getirdim:

 1. Video için anahtar kelimeler hazırlığı

YouTube için anahtar kelimeler,  Google veya Bing gibi arama motorlarında görünen anahtar kelimelerden biraz farklıdır.

Örnek: Anahtar kelime hazırlanırken çoğu zaman "nasıl yapılır", "tarifi" gibi merak odaklı anahtar kelimeleri üzerinde odaklanmanız gerekir.

Örnek Senaryo

Bir butik pasta atölyesi olduğunuzu farzı edelim ve böyle bir işletme için hedeflediğiniz hedef kitleniz Butik pasta öğrenmek isteyenler ise, o zaman "nasıl yapılır", "butik pasta yapma yöntemleri", "barbie butik pasta nasıl yapılır" gibi başlık kullanarak videolar hazırlanmanız gerekir ve böyle bir durumda başlık kendisi anahtar kelime olduğunuz unutmayın.

Eğitimlerim arasında böyle bir senaryo anlattığımda olmazsa olmaz bir soruyla karşı karşıya geliyorum.

Sorulan soru ise şu: Butik pasta öğrenmek isteyenlere neden butik pasta yapmayı öğretiyoruz?

Cevabı ise; itibar yöntemi diye bir kavram var. Hedef kitleniz size ne kadar güvenirse, size o kadar sever ve markanız o kadar güçlenir ve hafızalarımızda kalıcı bir etkisi yaratır. Peki dönüşüm ne zaman olur diye sorarsanız, dönüşüm size sevenlere ve sizden etkilenenlere bırakın ve ser edin. Beli bir zaman geçtikten sonra videolarınız yüksek paylaşım almayı başlar ve bununla birlikte izleme oranı da yükselmeyi başlar. 

"Video hazırlanırken yapmanız gerekeni tek şeyi kendinize değil hedef kitlenizin ve size izleyenlerin faydasınız düşünmek. Onlar sizden ne kadar memnun kalır ve faydalanırsa size o kadar popüler eder"

Anahtar kelime analizi:

Aşağıdaki linki tıklayın ve hedeflediğiniz anahtar kelime yazarak youtube, google ve diğer aramotorlarında hedefledğiniz anahtar kelimelerin en yakın varyasonları öğrenerek anahtar kelime listesi hazırlayabilirseniz.

https://keywordtool.io

Örnek: 

youtube anahtar kelime analiz

2- Video Kalitesi ve izleme süresi

Youtube algoritma politikasına göre bir dakikalık bir video nun ortalama izleme süresi 30 saniyeden yüksek olması gerek bu demek ki,  video nun tüm süresi ne olursa olsun videonun %30 u izlenmesi yeterlidir.  Böyle bir ortalama tutabilmesi için birinci kural video nun kalitesi iyi olmalı ki, izleyici izlerken keyif ile izlesin ve kapatmayı ve çıkmayı göze alamasın.

3- Backlink ve sosyal Paylaşım

Web sitenin sıralama için backlink ve sosyal paylaşımların önemli olduğu gibi youtube video ve kanal içinde aynı durum geçerli olduğunu unutmayalım. Bir youtube videonun backlink profili aşağıdaki kriterlere sahip olmasına önemli olduğunu düşünüyorum:

 • Mavi tıklı sosyal hesaplarında videonüzün paylaşılması
 • Domain authority 40 üstü olan blog veya haber sitelerinde youtube videonun yer alması, veye videoyu link verilmesi.
 • Farklı kişiler ve aktif sosyal hesaplarından video linki paylaşılması
 • Hedeflediğiniz videoyu kendi web sitenizde veya blog sayfalarında ekleyerek video izleme oranı artırın.

4- Video Optimizasyonu ve Diğer Püf noktaları

 • Videonuzun kapağı yani Tumbnail için özel dikkat çekici tasarımı ekleyin böylece videonuz dikkat çekmeyi başlar ve tıklama oranı yükselir.
 • Video etiketlerin alaka düzeyi yüksek olanları kullanın:

Örnek: Butik pasta yapımı ile ilgili bir video için "Butik pasta satışı" veya "kurabiye" gibi kelime kullanmak yerine "butik pasta nasıl yapılır, butik pasta yapımı" gibi etiketler kullanmayı daha doğru bir yöntem olacaktır.

 • YouTube kanalınızdaki hakkımızda sayfayı muhakkak doldurunuz, çünkü bu metninin ilk 48 karakterin YouTube arama sonuçlarında gösterilir. Dolayısıyla, bu bölüm içinde geçen arama terimleri hedeflediğiniz anahtar kelimeleriyle arama yapıldığında kanalınıza daha önde görünmesine sağlayacaktır.
 • Videonun ilk 15 saniye çok dikkat çekici ve konuyla bağlayıcı olmalı ki, izleyici videonun tamamını izlemeyi devam etsin.
 • Videonuz gerçek ve faydalı bilgi içersin.
 • İzleyicilere Youtube video ve kanal hakkında yorum yapmayı teşvik edin ve gelen yorumları cevaplayınız.

5- Youtube da sektörel ve Rakip analizi

Youtube platformunda sektörünüzün en popüler, takipçi ve izleme sahip markalar hakkında bilgi sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayarak videodaki adımlar takip edin.

https://www.birdsonganalytics.com

6-  Kendinize Analiz Edin

Aşağıdaki linki tıklayarak kanalınız performansını, son 30 gün içeresindeki abone sayısı, izleme ve takipçi ve ortalama yıllık kazanç değeri, gibi bilgilere sahip olabilirseniz:

https://socialblade.com/

Örnek:

 


İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Analist 


 SEO ve Sosyal Medya Güncel Konular Takip için 

 

TOP