2015 için SEO Teknikleri

2015 için SEO Teknikleri

2014 yıllında Google algoritmalarında 13 adet güncellemeler yapıldı. Alogritmalarında bu kadar fazla standart değişikliği SEO ile ilgilenenler için zor yıl geçirmesine sebebi oldu. 2015 yıllında durum biraz daha sakin olmasına umuyoruz.

Geçen seneye göre 2015 yıllında SEO tekniklerinde bazı değişikleri ve yeni uygulamaları eklemek istiyorum. Başta mobil cihazları kullanarak arama motorlarındaki aramaların artış SEO dünyasında büyük bir hareket yaşatmayı devam ediyor. Tabi ki 2015 yıllın içinde bir sürü yenilikler ortayı çıkacak ve ben bu makaleyi güncel tutmayı devam edeceğim.

Moz, searchengineland, matt cutts ve diğer SEO kaynaklarından gelen haberlere göre 2015 yıllında SEO uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenleri bazı önemli noktalar var.

2015 Yıllında Uygulanacak 6 Yeni Teknikleri 

01- Mobil Optimizasyon

2012 yıllında ComScore tarafında yazılan bir makalede “2014 yıllında Mobil Cihazlarından aramalarında aşırı yükseliş olacaktır ve SEO uygulamalarında redikal değikliği yaşanacak” diye bir satırı dikkatime çekmişti. İşte o dönem ile karşı karşıyız.  2015 yıllından itibaren web sitelerimiz “Parmak Dostu Web Site” olmak zorunda. Yani kısacası ”Bir web sitenin ziharetçi’nin kullandığı cihaza göre duyarlı olması gerekir”.   

02- Üzün Kuyruklu Anahtar Kelimelerin Dönemi Başlıyor

Apple ve google trafında geliştirdiği sesli arama uygulamaların kolaylığı yüzünden, Mobile cihazlarından arama motorlarındaki aramaları yazarak değil konuşarak yapabileceği için anahtar kelimelerin trendlerinda  büyük değişikliği yaşanacak.

Örnek: “En ucuz bilgisayar” kelime yerine “İstanbul'da en ucuz bilgisayar satan mağazası“ gibi kelime tercih edilmeye başlayacaktır. Hedef kitleniz ve hizmetinize göre anahtar kelime strateji değişmesi gerekir.

03- Sosyal Meyda Takipçilerin size sevmeyi sağlayın

Facebook, twitter, linkedin ve google plus gibi sosyal medya platformlarında bir sayfa yaratıp takipçilerin artırılmasından ziyade onların size sevmesi daha önemli.

Örnek: facebook sayfanızda 10.000 kişi size takip ediyor ama paylaşımlarınız 100 kişiye ulaşım sağlıyor ise bu demek ki 9,900 takipçiniz ya facebook kullanmıyor yada tarafınızdan gelen paylaşımları görmemek için size engellemiş. Bu demek ki fazla takipki artık çok önemli değil. Maksimum dönüş ve erişim siz SEO puanlarına etkilecektir.

04- Hemen çıkma oranında değişikliği

Önceki algoritmalere göre web sitenize gelen ziyaretçilerin, web sitenizde en az 15 saniye durması gerekiyordu. Ama yeni alogritmaları artık ziyaretçilerin web sitenizde gelip bir makalede en az 15 saniye bekleyip daha değişik içeriklerin incelemesine istiyor.

Örnek: Hedef kitlenizin ihtiyacına göre bir içerik hazırlayın ve o içeriğin altında benzer konu içeren makalelerin başlıkları yazıp linklerinden.

05- Link satın alma değil yaratma dönemi başlıyor

Backlinler hala geçerli ama dikkat edilmesi gereken bazı konuları paylaşmak istiyorum.

  • Sosyal Ağlarından web sitenizin linkler paylaşın.
  • İlgili içerik ve yüksek ziyaretçi olan bloglarından link almayı çalışın
  • Dönemsel Backlink test yapın ve size gelen bağlantıları eğer yabancı kaynaklı veya alakasız ise hemen Google web master aracı kullanarak Google Disavow Link hizmeti kullanarak kötü linklerden kurtulun.

06- Https ve SEO

Web sitenizin SSL yani Güvenlik sertifikası olmak SEO işinizi dahada kolaylaştıracak.

Güvenlik sertifikanın amacı web sitenizin verileri korumaktan ziyade tek IP adresi üzerinde web siteniz kurulu olması. Ama SSL sertifika satın almadan önce kullanacağı IP adresin C Klas olması gerektiğini dikkat edin. 

SEO ile ilgili Diğer Güncel Konular:

 

mobil seo teknikleri makalesi 

 

 

SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı ve Eğitmeni 

 SEO Eğitmeni Nauman Zia Butt

Nauman Zia Butt (Hindistan Kökenli)
Doktora Öğrencisi 
Yeditepe Üniversitesinden E-Ticaret Master Bölümü bitirdi. 
Canadian School of Computer Sciences by: Ryerson University Lisansı Tamamladı
7 Sene Yeditepe Üniversitesinde Öğretim Görevli olarak çalıştı 
Arse Bilişim Kurucusu

Eğitmen Hakkında Bilgi için TIKLAYIN

TOP