10x Content Nedir? - 5.0 out of 5 based on 3 votes

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

10x Content Nedir?

 

10x Content Nedir?

Arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek adına birçok kriteri yerine getirmek gerekiyor. 200’e yakın kriter sonucunda Google botları, içerikleri analiz ediyor ve ziyaretçilere en fazla fayda sağlayacak olan içerikleri ilk sayfada, en iyi olanı ise 1.sırada listeliyor.

İlk sayfada çıkmak ve organik ziyaretçi kazanmak adına içeriklerin kalitesi oldukça önemlidir. Son dönemlerde popüler olan içerik türlerinden birisi de 10x Content olarak ön plana çıkmaktadır. “10 kat daha iyi içerik” olarak tanımlayabileceğimiz bu tür esasında daha önce o konu ile ilgili üretilen içeriklerden 10 kat daha iyi içerik üretilmesini hedeflemektedir. Yani sıralamada ilk 3-4’te olan rakiplerin içeriklerinden 10 kat daha iyi bir içerik üretmelisiniz.

10x Content Nasıl Olmalı?

Adından da anlaşılacağı gibi 10x Content arama motorlarında üst sıralarda yer alan içeriklerden 10 kat daha iyi olmalıdır. Peki, bu 10 kat daha iyi nasıl olacak ve daha iyi olduğu nasıl anlaşılacak? Öncelikle rakiplerinizin içeriklerinizi ayrıntılı bir biçimde analiz etmeniz gerekiyor. Hangi konulardan bahsedilmiş, kaç adet anahtar kelime kullanılmış, içerik uzunluğu, kullanılan materyaller ve buna benzer birçok kriter üzerinden rakiplerinizin içeriklerini değerlendirmeniz gerekiyor.

Öncelikle 10 kat daha iyi içerik türünde diğer içeriklerden daha iyi ve kapsamlı bir bilgi sunmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yani üretmiş olduğunuz içerik çeşitli resim, infografik, video ve materyalle zenginleştirilmiş olmalı ve okuyuculara o konu hakkında gerçekten kapsamlı ve kaliteli bir bilgi sunmalıdır. Yani sadece yazı uzunluğu, görsel materyaller ve anahtar kelimelerin zenginliği önemli değildir.

10x Content normal içeriklere göre daha uzun sürelerde üretilmektedir. Yani normalde kısa bir araştırma sürecinden sonra veya bildiğiniz bir alanda kısa sürede üretebileceğiniz bir içerik yerine, detaylı, kaliteli ve daha önce yazılmamış biçimde bir içerik üretmeniz gerekiyor.

10 Kat Daha İyi İçerik Üretmek

Daha kaliteli içerik ürettiğinizde bu içeriğin ziyaretçiler tarafından sosyal medya hesaplarında paylaşılması doğal bir SEO ve reklam tanıtım çalışması yapmanız anlamına gelmektedir. Eğer 10 kat daha iyi içerik sistemini en iyi şekilde uygularsanız zaten ilk sayfada çıkmanız mümkün olacaktır. Hatta içeriğin kalitesi sizi zirveye çıkarabilir ve rakiplerinizden çok daha iyi bir içerik üretmenize yardımcı olabilir.

İçerik üreteceğiniz herhangi bir konuda önce ilgili anahtar kelimeleri Google’da aramalı ve çıkan içerikleri analiz etmelisiniz. Sırayla ilk 3 sayfadaki içeriklerin tamamını inceleyerek eksik yönlerini belirlemeli ve kendi oluşturacağınız içerikte bu eksik yönlerden de bahsetmelisiniz.

Rakiplerinizden tamamen kapsamlı ve kusursuz bir içerik üretmeniz 10x Content mantığına uyacak ve başarılı olmanızı sağlayacaktır. 10 kat daha iyi içeriğin hazırlanması her ne kadar standart içeriklere göre daha zor olsa da harcadığınız çaba aldığınız sonucu görünce buna değecektir. Video, resim, kaynak link ve diğer rakiplerinizin kullanmadığı materyalleri kullanarak 10x Content tekniği ile ilk sayfada hatta ilk sırada bile çıkabilirsiniz.

10x Content hazırlığı için 5 altın kural

01- Kitlenizin sorunlarının neler olduğunu tanımlayın ve içeriğinizle ziyaretçlerin amacı veya sorunu çözmeyi çalışın.

02- Eşsiz ve çoğaltılması zor bir soruyu yanıtlamanın bir yolunu bulun ve ziyaretçiler içeriğinizden umduğundan daha faydalı bilgi almalı.

03-  Konuyu hakim olsun. İçeriği hazırlarken konuyu araştırın ve tüm bilimsel bilgiye sahip olduktan sonra bir uzmanı olarak anlatın.

04-İçeriği benzersiz ve ilginç bir şekilde sunun. Konuyu görsel, ses kaydıyla veya video ile anlatmayı çalışın.

05- Kitleniz için rakiplerinizde bulunmadığın soruyu cevaplamayı çalışın. İçeriğinizin konu başlığı ile arama motorlarında arama yaparak aynı konu hakkında bilgi verenlere inceleyin ve onlar arasında olmayan önemli bilgiler içeriğnze ekleyin. 

10x Content oluştırmanın faydaları

İnsanlar yeni, benzersiz ve ilginç bilgileri paylaşmayı çok seviyor. İnsanların yüzde doksanı bir blog gönderisini paylaşıyor çünkü başkalarına yardımcı olacağını düşünüyorlar. Bu davranışı web sitenize daha fazla ziyaretçi girirmesine sağlayacaktır.

10x content sayesinden ziyaretçilerinizle ilişkinizi geliştirecektir. İnsanlar yeni içeriğinizden yararlanmak için size takip etmeyi başlayacaklar.

10x content sayesinden web sitenize konu alakalı web sitelerden bağlantıları (backlink) oluşmayı başlayacaktır. Bu davranışı google arama sonuçlarında daha üste yer almayı başlayacaksınız.  

10X Content için Ücretsiz Araçlar

Bilgi içerikli Görsel hazırlığı için:

 

Bilgi içerikli video animasyon hazırlığı için:

 

 

Bilgi İçerikli video animasyon ve infografik hazırlığı için:

 


 İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Yüksek Lisans - Dijital Pazarlama Analist 

TOP